...................
...................

KARDEŞ CUMHURİYETLERDEN HABERLER
HAŞIKOY Oleg

Adige Psatle, 05 Ekim 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Zafer günü 

 

Abhazya/ Sohum’un Gürcü askerlerinin işgalinden kurtarılışının 16. yılı coşkulu gösterilerle kutlanıyor.

 

“Bugün bizim için farklı, değerli bir gün. Sohum kentini kurtardığımız bugün,  bizim için zafer yolunun başlangıcı da oldu, Ülkemizi savunduk” dedi Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bağapş.

 

Kutlama gününde, Soum’da  birkaç etkinlik birlikte yürütüldü, kentin en yüksek yerinde Abhazya Devlet Bayrağı törenle göndere çekildi, ardından Abhazya üst düzey yetkilileri, cemaatler temsilcileri ve öğrenciler, anayurt savunmasında yitirdikleri evlatları için dikilmiş olan anıta çiçekler bıraktılar.

 

 

47 milyon Ruble ek tahsisat

 

Adigey/ Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı, 2010 yılı için Adigey’e ek tıbbı malzeme ve ilaç yardımında bulunma  kararı aldı.

 

“Adigey’de tıbbi malzeme ve ilaç alımı için daha önce gönderilmiş olan tahsisata 47 milyon Ruble daha ilave edildi, böylece toplam tahsisat 132 milyon Ruble oldu” dedi Adige Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Natho Raziyet.


 

İki kardeş cumhuriyet birbirine bağlanıyor

 

Karaçay-Çerkesya/ KÇC Devlet Başkanı Boris Ebzeyev ile Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bağapş KÇC  başkenti Çerkessk’te buluştular. Buluşmada bu iki cumhuriyeti birbirine bağlayan Zave- Sohum (Зауэ-Сы­хъум)  karayolunun onarımı ve hizmete sokulması konusu ele alındı.

 

“Direktifimle yol durumu incelendi. Zave-Sohum yolunu yeniden canlandırmak kolay bir şey değil, ancak ilişkilerimizi sürdürmemiz de gerekiyor. Bu yol cumhuriyetimizin Dombay Termal Tesisleri (курорт) ile Abhazya’nın Karadeniz kıyılarını birbirine bağlıyor. Yolun yeniden hizmete sokulmasıyla her iki yöre arasındaki ilişkilerin  güçleneceği kuşkusuzdur” dedi Başkan Boris Ebzeyev.

 

Anımsatalım, Abhazya Devlet Başkanı, KÇC’nin “Abaza” toplumunun (жылагъуэ) birlik kurmasının (зэгухьэныгъэр) 20. yılı kutlamalarına katılmak için Karaçay-Çerkesya’ya gelmişti.