...................
...................

KBC DEVLET BAŞKANI KANOKO ARSEN: İNANCIM TAMDIR…
Haber Merkezi

Adige Psatle, 02 Ekim 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Değerli soydaşlarım!
 

Anayurttan uzak düşmüş olsanız bile, ona olan sevgi bağlarını sürdürmekte, örnek geleneğimizi titizlikle korumakta olduğunuzu biliyor ve bunun verdiği güvenle hepinizi yürekten selamlıyorum

 

Birçok kez dış ülkelerde bulundum, soydaşlarımızın değişik kültür ve inanç toplulukları ile bir arada, barışçı ilişkiler içinde yan yana yaşadıklarına, sevinci ve tasayı paylaştıklarına, gerektiğinde de kendi aralarında bir dayanışma içine girdiklerine ve birbirleriyle kenetlendiklerine  yakından tanık oldum.

 


Soydaşlarımın bulundukları ülkelerin ekonomik, bilimsel, toplumsal ve sportif yaşamına katkılarda bulunduklarını biliyorum. Soydaşlarımız içinden dünyaca tanınan yazar, ressam, biliminsanı ve sporcular yetiştiler.

 

Bu arada soydaşlarımızın yeniden bir araya gelmeleri için,  Rusya Federasyonu ve dış ülkelerle bu yönlü ilişkileri geliştirme konusunda cumhuriyetimiz yöneticilerinin kararlı olduklarını belirtmek isterim.

 

Soydaşlarımızın Kabardey-Balkarya ile olan bağlarını korumaları ve geliştirmeleri için her alanda çok çalışmamız, yaratıcı olmamız gerekiyor.

 

Sözgelişi, Berbeç Hatute (Бэрбэч ХьэтIутIэ) adını taşıyan Kabardey-Balkarya Devlet Üniversitesi, uzun yıllarda beri değişik dış ülkelerden, diasporadan gelen öğrencilere öğrenim görme olanağı sağlıyor, soydaşlarımızın çocukları her yıl Nalçik’teki dinlenme tesislerimizde  ağırlanıyorlar.

 

Türkiyeli birkaç yatırımcının, Adige kökenlilerin, Kabardey-Balkarya’da yatırımları var. Yatırımda bulunmak isteyen herkesle işbirliğine, cumhuriyetimize gelip yatırımlarda bulunmak isterseniz, sizleri buyur etmeye ve ekonomik etkinliklerde bulunmanız için her türlü kolaylığı sağlamaya hazırız.

 

Kabardey-Balkarya, dış ülkelerle toplumsal, kültürel ve ekonomik ilişkilerini geliştirmek için elinden geleni yapıyor.

 

Soydaşlarımızla olan ilişkilerimizin her alanda gelişeceğine, katkılarınızın artarak süreceğine olan güvenim tamdır.

 

KANOKO Arsen

Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti Devlet Başkanı