...................
...................

BULUŞMALARIMIZ BAYRAM SEVİNCİ OLUYOR
Haber Merkezi

Adige Mak, 06 Ekim 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Adigey Cumhuriyeti’nin 5 Ekim kuruluş günü kutlamaları sırasında kardeş Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti’nin “Kabardinka” Devlet Akademik Dans Topluluğu  oyuncuları Şevgen Ksenya ve Kuşmezıko Asiyet ile bir söyleşide bulunduk.
 


“Adigey’in kutlama günleri bizim için de aynen bir kutlama değerinde”, diyor Kuşmezıko Asiyet.  “Yeryüzüne dağılmış olsak da, ulusal tarihimizi ve kültürümüzü unutmuyoruz. Kutlama törenleri ile gösterilere her katılışımızda bu bizim için bir sevinç, bir bayram yerine geçiyor. Adigey’in “Nalmes” ve “İslamıy” topluluklarını yakından tanıyoruz, topluluk oyuncuları ile dostluk ilişkilerimiz de var”.

 

Şevgen Ksenya ile Kuşmezıko Asiyet Adigey Cumhuriyeti kutlama törenleri öncesinde Maykop’ta ‘Dünya Adige/Çerkes Birliği’(Дунэе Адыгэ Хасэм) genel kurul toplantısının yapılacağını biliyorlar. Bunu da dikkate alarak, Adigey Cumhuriyeti’nin 19. kuruluş günü nedeniyle sevinçli olduklarını söylediler, toplantıların başarılı olmalarını dilediler.

 

Teşekkürler, Şevgen Ksenya ve KumezıkoAsiyet!Tüm dilekleriniz gerçekleşsin, Tanrıdan ikinize de uzun, çok uzun bir yaşam!