...................
...................

ADİGEY HALKLARI CUMHURİYET BAYRAMINI COŞKUYLA KUTLADILAR
THARKOHO Adam

Adige Mak, 07 Ekim 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

5 Ekim 2009 günü, Adigey Cumhuriyeti başkenti Maykop’un Lenin Meydanı’nda büyük bir kalabalık toplanmıştı. O gün, “Adigey Cumhuriyeti”nin kuruluşu kutlanacaktı, nitekim, -19 yıl önce, 5 Ekim 1990 tarihinde toplanan Adigey Özerk Oblastı (il) Parlamentosu cumhuriyet kurma kararı almış, Adigey Cumhuriyeti kurulmuştu-. “Ulusal- Kültürel Görüntümüz” (Культурэ-лъэпкъ сурэт)  adlı kutlamalar kapsamında Adigey’in kent ve rayonları (ilçelerini) ile uluslarını tanıtan “bahçeler”/reyonlar  (щагухэр) oluşturuldu. Kutlama etkinliklerine -Adige ve Ruslar yanında-Adigey’in ulusal- kültürel “özerklikleri” olan (лъэпкъ-культурэ «автономиехэр») Ermeni, Rum, Tatar ve Kürt toplulukları da katıldılar.   
 


AC Devlet Başkanı THAKUŞIN Aslan, AC Başbakanı KUMPIL Murat, Bakanlar Kurulu üyeleri, federal ve cumhuriyet yasama organları başkanları, iki saat süreyle kent ve rayon bahçeleri yanında, Adigey’de yaşayan değişik ulusal topluluklar tarafından kurulmuş olan bahçeleri de sırayla ziyaret ettiler. Bahçe kurucuları konukları güleryüzle karşıladılar, değişik uluslar  mutfaklarından yiyecekler sundular.

 

AC Devlet Başkanı her uğradığı  bahçede birbirinden  değişik şarkı ve danslarla karşılandı, şarkıların ve sofralara konan yiyeceklerin çeşitliliği, Adigey’de değişik ulusal toplulukların bir arada barış içinde yaşamakta olduğunu belli ediyordu. Adigey’in üst düzey yöneticileri yanında etkinlikleri izleyen halk da birbirinden  güzel yerel ve etnik dansları ilgiyle izlediler.

 

“Bugün Maykop kenti ana meydanında toplanmış olan halkımızın karşılıklı saygı ve dayanışma duygularını paylaşmakta olduklarını hep birlikte görüyoruz, bu bir sevinç kaynağıdır” dedi Başkan Thakuşın Aslan. “Kutlamalar cumhuriyetimizin  çok sayıda ulusuyla ve kültürel çeşitliliğiyle  zengin bir yöre olduğunu da gösteriyor. Çok güzel düzenlenmiş olan kutlama etkinliklerine katılan insanların güleryüzlü ve neşeli olmaları, insanlarımızın mutlu olduklarını da gösteriyor, bu da cumhuriyetimizin doğru olan bir yolu izlediğini kanıtlıyor. Bu doğru yolda daha da güzel e mutlu günlere doğru ilerlemeliyiz”.

 
Not:
Tire içindekiler çevirmene aittir. -HCY