...................
...................

BAŞKAN THAKUŞIN STAT İNŞAATINI DENETLEDİ
THARKOHO Adam

Adige Mak, 08 Ekim 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Maykop’taki Cumhuriyet Stadı yenileniyor. Adigey Cumhuriyeti kuruluş günü kutlamaları sırasında,  yapılan çalışmaları yerinde görmek için AC Devlet Başkanı THAKUŞIN Aslan dün stada gitti. Başkana,  Başbakan KUMPIL Murat,  “Birleşik Rusya” partisi Adigey bölge kolu sekreteri EŞE Muhamed (Iэщэ Мухьа­мэд), AC Parlamentosu milletvekilleri, AC Futbol Federasyonu Başkanı MIGU Reşıd, AC Beden Eğitimi ve Spor Komitesi Başkanı HASANEKO Murat ve diğer konuklar katıldılar.

  


Stadın yenilenmesi için 2009-2010 yılları için 160 milyon Ruble ayrılmış bulunuluyor, bu paranın yüzde 80’i federal/Rusya, yüzde 20’si de cumhuriyet/Adigey bütçesinden karşılanıyor. Tahsisatın 70 milyon Rublelik bölümünün 2009 yılı içinde kullanılması gerekiyor. Bu paranın da 60 milyonu federal, 10 milyonu cumhuriyet bütçesinden verilmiş durumda.

 

Yenilenme çalışmaları bugünlerde “Mark Servis” adlı firma tarafından yürütülüyor, kendi de bir sporcu olan Prof. THAKUŞIN Aslan yapılan çalışmaları denetledi ve öncelik verilmesi gereken eksiklikleri belirledi.

“Cumhuriyet Stadı’nın yenilenmesi bizim için büyük bir önem taşıyor. Yenilenmeyi insanımıza hizmet için yapıyoruz, yenilenmenin güzel ve göz alıcı olmasını istiyoruz. Eksik kalan yanlar olmamalı. Federal Merkez’in (Moskova) yardımı olmadan stadı yenileyemezdik, para var ve çalışmaları hızlandırmamız gerekiyor. Çalışmalar olumlu bir grafik çiziyor, ancak yine de dikkatli olmalıyız. İnsanlara verdiğimiz sözleri yerine getirmek zorundayız” dedi THAKUŞIN Aslan.

 

THAKUŞIN Aslan çalışmaların düzgün yürütülmesi ve tahsis edilen paranın yerinde kullanılması işiyle bizzat kendisinin de ilgileneceğini açıkladı. Programın ikinci aşamasında çok amaçlı spor kompleksleri ile bir havuz da inşa edilecek.

 

14 bin seyirci kapasiteli olacak  statta protokol bölümü, soyunma odaları, duş ve yıkanma odaları bulunacak.