...................
...................

SHAPSUGHYA’DAN BAŞARILI DÖNDÜLER
DZIBE Saniyet

Adige Mak, 15 Ekim 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Abhazya Devlet Dans Topluluğu “Kafkasya”nın solisti olan İnal KVARÇİYA’nın anısına  Krasnodar Kray’ın Psışşope (Lazarevsk) (*) rayonunda 22-26 Eylül günleri süresince bir yarışma düzenlendi.

 

Yarışmaya Adigey, Güney Osetya, Çeçenya, Karaçay-Çerkesya, Kabardey-Balkarya, Krasnodar ve Srtavropol kraylarından gelme topluluklar katıldılar.

 


Adigey Cumhuriyeti yarışmaya Şevgen rayonu  “Abdzah’eh’er”  (Абдзахэхэр)  dans topluluğu solistleri olarak TS’IP’INE Darin (ЦIыпIынэ Даринэ) ile HAZEŞIK Mos (Хьазэщыкъ Мос) katıldılar.  “İslamıy” ve “Kafe”  danslarını sundular.

  

Yarışmaya birçok ulusun  topluluğu katılmıştı,  Adigey’den giden  sanatçılar birinciliği almayı başardılar. Dansçılarımızın asıl başarısı, Rusya Halkları Asamblesi ve Dünya Sanat Toplulukları Akademisi  Artistik Komitesi Başkan yardımcısı ve Jüri Başkanı A. BETIĞUAN’ın sanatçılarımızın başarısını övgüyle karşılamış olmasıdır.

 

AC kıdemli kültür emekçisi, Şevgen rayonu Kültür Dairesi Başkanı L’IŞE Rustem de jüriye alındı. Bu arada, ulusunun eşsiz geleneğini  yaşatma uğraşısı, değişik ulusların birliği ve dayanışması çalışmalarına katkıları nedeniyle, Yarışma Düzenleme Komitesi ile Rusya Ulusları Asamblesi madalyaları L’ışe Rustem’e verildi.

 

Ardından TS'IP'INE Darin (ЦIыпIынэ Дарин) ile HAZEŞIK Mos (Хьазэщыкъ Мос), İnguşetyalı ve Kabardey-Balkaryalı dansçılarla bilikte Shapsugh köyü Kalej’de verilen gösterilere de katıldılar.

 

Resimdekiler: Şegen rayonu Kültür Dairesi Başkanı L’IŞE Rustem (ortadaki) ile dansçılar TS’IP’INE Darin ve HAZEŞIK Mos.

 
 

(*) Psışşope rayonu, Karadeniz kıyısında  merkezi Psışşuape (Lazarevsk) olan rayon. Ş’açe kentsel alanı içinde, Shapsughların yaşadığı bir kentsel rayondur. -HCY