...................
...................

BAŞKAN PENEH’ES VE PSEYTIKU KÖYLERİNDE 
THARKOHO Adam

Adige Mak, 16 Ekim 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

AC Devlet Başkanı THAKUŞIN Aslan Tahtamukay (Тэхъутэмыкъое) rayonuna gitti. Başkan’a  Başbakan KUMPIL Murat, Başbakan yardımcısı Aleksey PETRUSENKO, Kültür Bakanı ÇEMIŞO Ğazıy, AC Beden Eğitimi ve Spor Komitesi Başkanı HASANEKO Murat, Adigey Parlamentosu-Xase milletvekillerinden bazıları, Tahtamukay rayonu Başkanı PŞIDATEKO Rizo ve daha başkaları da eşlik ettiler.
 


Devlet Başkanı ilkin Peneh’es  köyüne gitti. Buradaki okulun (гурыт)  küçük futbol/halı spor sahasının açılışına katıldı ve köylülerle konuştu.

 

“Diğer yerel yörelerimize göre Tahtamukay rayonumuz her yönden daha gelişmiş ve olanakları daha geniş olan bir yerdir” dedi THAKUŞIN Aslan.  “Buna karşın, cumhuriyetin ekonomik gelişiminde katkısı büyük olan bu rayonumuza gelecekte de yardımcı olmaya çalışacağız. Gençlerimizin uyuşturucu, alkol ve sigara bağımlısı olmamaları bakımından  spor tesislerimizin mutlaka bir yararı olacaktır. Bundan sonra cumhuriyetimizin değişik köşelerinde benzeri tesisleri hizmete sokacak, geçlerimizi beden eğitimi ve spor ortamına çekmek için elimizden geleni yapacağız”.

 

Toplantıya katılan topluluk, törenden sonra, Ürdünlü TIĞUJ  Kemal tarafından yaptırılan camiye gitti. Bugünün köylüler için gerçek bir sevinç, bir bayram günü olduğunu vurgulayan THAKUŞIN Aslan, konuşmasıyla topluluğun gönlünü aldı, köylülerin mutlu bir yaşam sürdürmeleri dileğinde de bulundu.

 

Ardından THAKUŞIN, yandakilerle birlikte Pseytıku  köyüne gitti. Burada da Peneh’es köyünde olduğu gibi bir spor tesisi ile yeni yapılan camiyi hizmete açtı. Bu arada her iki köydeki halı spor sahasındaki halı kaplamaları ile Pseytıku  cami inşaatı parasının  Ş’HALAHO Azmet tarafından ödendiğini de belirtmeliyiz. Hizmetleri nedeniyle AC Devlet Başkanı Ş’HALAHO Azmet’e teşekkürlerini sundu.

 

“Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dmitriy MEDVEDEV, bir süre önce  Ş’açe’de bir toplantı yaptı. Dini sorunlara ağırlık vermemiz, dini kuruluşlara destek çıkmamızı istedi. Biz de bu görevi yerine getirmek için ciddi bir uğraş içindeyiz. Toplum adına büyük bir önem taşıyan camilerimizin sayısını çoğaltmaya çalışacak, camilerimize önem vermeyi sürdüreceğiz” dedi THAKUŞIN Aslan.

 

Başkan, beden eğitimi ve sporla ilgili çalışmalara da kısaca değindi. Şu sıralar Cumhuriyet statının yenilenme çalışmaları sürüyor, tamamlandığında dünya standardında bir stada kavuşmuş olacağız. Adigey bütçesine, bütün köylerimizde halı sahalar kurulması için tahsisat kondu. Bu planın yerine getirileceği Başkan tarafından açıklandı.

 

Köylüler adına Ş’HALAHO Azmet de, Devlet Başkanı'na teşekkürlerini sundu, bundan sonra da, Adigey’in geliştirilmesi çalışmalarına desteğinin süreceğini bildirdi.

 

Her iki köyde açılışı yapılan camilere THAKUŞIN Aslan donatı için 100 biner Ruble bağışta bulundu. Halı sahalarda çalışacak gençlere de spor malzemeleri  dağıttı.

 

Not: Peneh’es  ve Pseytıku köyleri Adigey’de en uç, batı köşede bulunan ve Shapsugh okrugu içinde yer almış köylerdir. -HCY