...................
...................

‘CANLI MÜZE’
Haber Merkezi

Adige Mak, 19 Ekim 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Çocuklarla gençlerin bizi çevreleyen doğayı, tarih, kültür ve sanatı daha yakından öğrenmeleri için AC Kültür Bakanlığı ile Adigey Ulusal Müzesi birlikte bir yarışma düzenlemiş bulunuyorlar.
 


“Canlı Müze”, yarışmanın adı bu. Öğretmen ve öğrencilerin müzede gördükleri yapıt ve eşyalardan esinlenerek yapmış oldukları resimler yarışmaya alındılar. Adige dansı, Adige giysileri, ulusal tarih, yiğitlik ve kardeşlik üzerine olan bu resimler kişiyi gerçekten etkiliyorlar.

 

AC Sanat Koleji, 3, 9 ve 10 N’lu Maykop okulları ve 19 N’lu Lise öğrencilerine ait çalışmalar yarışmada öne çıkmış durumdalar. AC Ulusal Müzesi Müdürü CIGUNE Fatima, derece alan katılımcıları kutladı ve onlara ödüller verdi.

 

Maykoplu ŞOCE Zayire (Шъоджэ Заирэ) ödül kazanmış öğrencilerden biri.  ‘Adige Dansı’ konulu tablosu ilgi çekiyor. AC Ulusal Müzesi çalışanları SİHACEKO İrina, SICIH Marina ve Ş’EVETS’IK’U Fatima (ШъэоцIыкIу Фатимэ),  Adige ulusal giysileri içinde toplantıya katıldılar ve katılımcıların giysilerimizi daha yakından tanımalarını sağladılar.

Toplantıda “Maykop Işıltıları” (Мыекъуапэ инэфы­лъэхэp) topluluğu Adige dansları sundu.