...................
...................

RUSYA FEDERASYONU EMEKLİLERİ DAYANIŞMA İÇİNDELER
Ş’AVKO Aslanguaş

Adige Mak, 28 Ekim 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

“Sevinç içinde  Adige Müzesi’ndeki yapıtlarla tanışmış oldum. İmparatorluk dönemi ile günümüzdeki Adigelerin yaşam biçiminin büyük bir değişim geçirmiş olduğunu gördüm. Gençleri artan oranda bu gibi müzelere getirmek gerekiyor. Geçmişin zorlu yaşamını görecek olan bu gençler daha iyi bir yaşam için mücadele etmenin anlamını  öğrenmiş olacaklar. Bu arada toplum  yaşamını daha iyiye götürmek için uğraş vermiş olan kişilere de  saygı duyacaklar”. Bu sözler, Rusya Federasyonu Emekliler Meclisi Başkanı Dmitriy Karabanov’un Hakurınehable köyü/beldesi müzesi anı defterinde yazılı. Kimdir Karabanov, Adige köyüne niçin gelmiş olabilir?

 


Bu soruların yanıtını Şevgen rayonu Emekliler Meclisi Başkanı Açumıj Kuşıku (Ацумыжъ Кущыку) veriyor:

D. İ. Karabanov, 20 yılı aşkın bir süreden beri RF Asker Emeklileri Meclisi Başkan yardımcısı idi, bu son yıllarda da başkan olmuş biri. Masa başı bir bürokrat değil. Yerinde duramayan, durmadan dolaşıp duran biri. Yüklendiği görevler, ülkedeki gelişmeler, savaş ya da çalışma yaşamında öne çıkan, günümüzde de canla başla çalışan kişileri ilgilendiren konular, bu arada emektarları görmek, sorunlarıyla ilgilenmek ve onlara yardım etmektir.


Geçtiğimiz yıl komşu Krasnodar Kray Emekliler Meclisi toplantısına da gelmişti, Adigey temsilcileri olarak bizler de o toplantıya çağrılmıştık. Çözemediğimiz ve bizleri kaygılandıran işleri Karabanov’a anlatmış, kendisini Adigey’e çağırmıştık. Şevgen rayonuna gelişi önesinde, yoldaki Adige köylerini de gezmişti Karabanov. Biz de onu rayon sınırında saygıyla karşılamıştık. Kendisini rayon hükümet binası toplantı salonunda emeklilerle ve gençlerle tanıştırmıştık. Orada rayondaki sorunlar,  rayon başkanı   Huaj Nalbıy tarafından kendisine aktarılmıştı.
 

Ben de o toplantıda bir konuşma yapmıştım. Savaş ve iş emeklilerini örnek alma gereği üzerinde durmuştum. Eskiden kolhozlarımızdaki (köy kolektif kooperatifleri) başarılar Moskova’lara değin ulaşıyordu, toprağı işleme bilgilerini geliştirme amacıyla,  Krasnodar Kray yöneticileri rayonumuzda kurslar ve sergiler açtırıyorlardı. Ukrayna ile Adigey arasında bulunan ve uzun yıllara dayanan dostluk bağlarını konuğa anlattık. En çok da Hakurınehable (*) ile Ukrayna’nın Diyakovo (Дьяково) köyü arasındaki dostane ilişkileri, her iki köyün ürünlerini birlikte ve bir bayram sevinci içinde nasıl  kaldırmakta olduğumuzu  anlattık. Karabanov bu durumu çok ilginç ve sevindirici buldu.
 

Bizim için çözümü gerekli sorunlar arasında, savaş emeklilerine yeterli ilaç yardımı yapılması ve toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanma gibi konular bulunuyor. Bu gibi  işler, hala çözümlenmiş değil.

 2010 yılında Moskova’da Savaş Emeklileri Meclisi Kongresi yapılacak. Burada söylediğimiz sorunların da gündeme alınmalarını istiyoruz. Diğer RF yöreleri de, kuşkusuz,  bu gibi sorunları   gündeme getirecekler.

 
Karabanov, Hakurınehable köyündeki toplantıda bir konuşma yaptı. Kuzey Kafkasya’da dur durak bilmeden gençlerin eğitilmeleri, yaşlılara saygı anlayışının geliştirilmesi, bu konularda savaş emeklilerine göreler düştüğü, bunu anlatmak için bu son yıllarda Kuzey Kafkasya yörelerine daha sık geldiği gibi önemli noktalar üzerinde durdu. Bu arada Hakurınehable köyünden SSCB Kahramanı Andrıhoye Husén’in (Андырхъое Хъусенэ) (**) adını çok duyduğunu da sözlerine ekledi. Ardından Karabanov’u köydeki ‘Andrıhoye Anı Müzesi’ne götürdük. Karabanov müzede şunları söyledi: “Rusya Federasyonu’nun  çok sayıda kahramanı var, ama onların hiçbiri Andrıhoye Hüsén ölçüsünde değil, Andrıhoye ölçüsünde saygınlanmıyorlar”. Rayonun bu yiğit evladına gösterilen büyük saygının sürdürülmekte olması Karabanov’u sevindirdi.

 
Emek Kahramanı olarak adları belirlenen, şilt ve madalyalarla ödüllendirilen kişilerin adlarını öğrendi, onu Adigey ve Krasnodar Kray’da adı ünlenmiş olan mekanist müteveffa Meretıko Aslan’ın evine götürdük, eşi ve ailesi ile tanıştırdık.
 

Karabonov, Andrıhoye Anı Müzesi anı defterine de bir yazı yazdı.

 
Daha sonra Dmitriy Karabanov’un birçok yerde bizden olumlu söz ettiğini öğrendik, sadece söz etmekle yetinmediğini, Adigey’in küçücük Şevgen rayonunda insanın yurtsever olarak yetiştirildiğini, insanlığa ve geçmişe saygı duyan insanların bol olduğunu anlattığını duyduk.

 
Biz de bu olumlu sözler nedeniyle memnuniyet duyuyoruz. Emeklilerimize yasaların tanıdığı hakların daha fazla yerine getirilmeleri halinde, daha da fazla memnun olacağımız kuşkusuzdur. Emeklilerimizim hak ettikleri huzurlu bir yaşama kavuşmaları ana amacımızdır. Daha iyiyi beklemeliyiz.

 

(*) Hakurınehable-Şevgen rayonu merkezi olan köy (2002'de 3. 828 nüfus), Kafkasya’da kalmış olan tek Abzegh köyüdür (ikincisi ise, 1998’de Kosova’dan dönüş yapanların kurduğu “Mefehable” köyüdür). -HCY.

(**) Andrıhoye Husén (Андырхъое Хъусенэ) (1921-1942), Ukrayna Alman askerlerince kuşatıldı, teslim ol çağrılarına uymadı, elindeki bombayı patlatarak Alman tanklarının ilerlemelerini önledi ve Sovyet askerlerinin toparlanmaları için zaman kazandırdı. Anıtı Hakurınehable köyü dışında, şehit düştüğü Ukrayna’da da dikilidir. Adrıhoye Husén, gencecik yaşta ölmüş olmasına karşın, Adige edebiyatının sayılı şairlerinden biridir. -HCY