...................
...................

RF FİLM YAPIMCILARI NALÇİK’TE BULUŞTULAR
SEAUH Goşnağu
Adige Mak, 30 Ekim 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Rusya Film Yapımcıları Birliği yönetim kurulu sekreteryası toplantısı bu yakınlarda Kabardey-Balkarya başkenti Nalçik’te yapıldı. Toplantıya Adigeyli yapımcı Neğeptle Askerbıy ile “Çerkesya” ve “Çerkesya. Adige Geleneği” (Черкесия.  Адыгэ хабзэ) adlı filmleri de  alındılar (*).

 


Biz de Neğeptle Askerbıy’ı, usta film yönetmenlerinin katıldığı toplantıya alınmış olması nedeniyle kutladık ve kendisiyle bir görüşme yaptık.

 

“Henüz filmi çekmiştininiz ki, Kazan (**) kentinde yapılan foruma Rusya Film Yapımcıları Birliği Başanı Nikita Mihalkov  da katılmıştı. Beni Nalçik’teki toplantıya çağıran da Mihalkov’dur. Kabardey-Balkaya, bu toplantıya büyük bir önem verdi. Sadece Rusya’dan değil, başka ülkelerden de tanınmış yapımcılar gelmişlerdi,  bu da önemi artırıyordu. Bu arada film yapımcılarını ağırladığı ve onlara yardımcı olduğu için Kabardey-Balkarya Delet Başkanı Kaneko Arsen’e de teşekkür borçluyuz. Toplantının başarıyla yürümesi için ‘Kabardey-Balkarya Film Yapımcıları Birliği’ Başkanı Vereko Vladimir’in de çabalarını unutmamak gerekir.

 

Film Yapımcıları Birliği Başkanı Nikita Mihalkov Rusya’da ünlenmiş önde bir sanatçı ve kültür insanıdır, ayrıca güçlü bir siyasetçi ve yetenekli bir diplomattır. Ünlü yönetmen ve oyuncuların katıldığı toplantıya  çağrılmış ve sinema insanları ile tanışmış olmam, özellikle  benim açımdan önemli. Moral buldum, daha etkili çalışma yollarını öğrenmiş oldum.

 

Toplantıda bana da söz verildi. Filmlerimi nasıl hazırladığımı anlattım. Ardından Nikita Mihalkov’dan, Adigeyli gençlerin St. Petersburg’daki ‘Televizyon ve Sinema Enstitüsü’ne alınmaları konusunda yardımcı olmaları ricasında bulundum. Ricamı dinledi, olanaklar  görüşüldü ve değerlendirildi. Bir katılımcı Televizyon ve Sinema Enstitüsü’nün bir kolunun Kuzey Kafkasya’da kurulmasının yerinde olacağını söyledi. Böylece, sorunlar ortaya konmuş oldu.

 

Toplantıda Rusya “Devlet Film Fonu”nun bir  kolunun Nalçik’te kurulmasına karar verildi. Kabardey-Balkarya açısından önemli bir karardır bu. Kazan kentinde geçen yıl  yapılan ‘Müslüman Film Festivali’ gibi, gelecek yıl Kabardey-Balkarya’da da bir film festivali düzenlenmesi, Devlet Başkanı Kaneko Arsen tarafından istendi. Ayrıca Devlet Başkanı Kaneko, Nalçik’te “Kafkasya’da Barış! ” adlı bir festival düzenleneceğini ve bütün kültür insanlarını festivale  davet ettiğini söyledi.

 

Benim toplantıdaki önerilerime ilişkin bir karar da alındı. Buna göre, St. Petersburg’daki Televizyon ve Film Enstitüsü’nün bir kolunun Kuzey Kafkasya’da açılması için Rusya Kültür Bakanlığı nezdinde girişimde bulunma  kararı alındı.

 

Toplantıda ‘Kuzey Kafkasya Sinema Sanatçıları Birliği’ üyeliğine alındım.

 

Kutlarız seni, Askerbıy, çalışmalarını başarı içinde sürdürmeni, ileriye yönelik adımlar atmanı, Adige/Çerkes ulusuna hizmet yolunda yeni olanaklara kavuşmanı dilerim.

  
 

(*) Neğeptle Askerbıy ile film söyleşileri için Bkz.  NEĞEPTLE ASKERBIY:  “İçten dileklerimi gerçekleştirmiş bulunuyorum”, CC Kültür-Sanat Departmanı

(**) Kazan, Tataristan Cumhuriyeti başkenti.