...................
...................

ADİGE RESSAMLARI YAŞAMI SERGİLİYORLAR
Haber Merkezi
Adige Mak, 29 Ekim 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

AC Ressamlar Birliği’nin 30. kuruluş yılı nedeniyle Maykop’ta 27 Ekim’de bir sergi açıldı. Serginin açılış toplantısına Parlamento ve Hükümet üyeleri, ünlü ressamlar ve sanatseverler katıldılar.

 


Açış konuşmasını Birlik Başkanı Huaj Ramazan (*) yaptı. Ayrıca AC Kültür Bakanı Çemışo Ğazıy, Adige Parlamento Komitesi Başkanı Yevgeniy Salov, AC Ressamlar Birliği üyesi Eduard Ovçarenko, Rusya Federasyonu Ressamlar Birliği temsilcisi  V. Umarsultanov ve başkaları da konuşmalar yaptılar, ressamlarımızın çalışmalarına değer verdiklerini belirttiler.

 

Adige ressamları Bırsır Abdulah, Huaj Ramazan, Ğoneko Muharbıy, Pet’ıveşe Feliks, Eduard Ovçarenko, Tığuj Mıhamod, Kat Tevçoj (**), Petr Filippenko, Lepaç’e Nurbıy (***), Kone Aslan, Boris Voronkin ve başkalarına Rusya ve Adigey Ressamları Birlikleri adına takdirnameler verildi.

 

Parlamento temsilcisi olarak konuşan Yevgeniy Salov, konuşmasında, AC Ressamlar Birliği Başkanı Huaj Ramazan’ın iyi bir yönetici olduğunu vurguladı ve Adige Parlamentosu-Xase adına bir takdirname sundu. Bakan Çemışo Ğazıy ise karşılaştırmalarda bulundu. Kuruluşu yıllarında Adigey Ressamlar Birliği’nin 7-8 üyesi varken, şimdi sayının 48’e ulaştığını söyledi.

 

Adige ressamları derinlikli toplumsal ve politik sorunları da ele alıp işliyorlar. Moskova ve St. Petersburg dahil birçok yerde resimlerini sergilemeyi başardılar ve beğeni ile karşılandılar. Devlet ödülü almış ressamlarımız yanında, Yevtıh’ Asé gibi dünyaca tanınmış bir sanatçımız da var. Sanatçılarımızın daha elverişli koşullarda çalışmalarını sağlamak için, Adige Kültür Bakanı Çemışo Ğazıy, ressamlara daha iyi bir  çalışma yeri sağlamaya çalışacağını   söyledi.

 

Umarsultanov, Çemışo Ğazıy, Şevgen Bel ve Huaj Ramazan, birlikte açış kurdelesini keserek sergiyi açtılar. Ünlü Adige sanat insanı Levpaç’e Nurbıy’ın açıklamasına göre, sergideki resimler arasında görülecek ve ilgiyle izlenecek olanları var.

 

BırsırAbdulah, Pet’ıveşe Feliks, Kat Tevçoj, Kone Aslan ve daha başkalarının resimleri tarih ve nostalji üzerine. Ressam Genadiy Nazarenko, Vasiliy Nihotin, İrina Berdihina’nın resimleri bizi çevreleyen dünyanın ve yaşamın güzelliğini bizlere yansıtıyorlar. Levpaç’e Nurbıy bilimsel değerlendirmelerde de bulundu. Tığuj Mıhamod, Petr Filippenko ve Vımar Sult’an (Умарэ СултIан) tema olarak folkloru seçtiler.

 

Huaj Ramazan, Abreg Goşefıj, Ğuç’e Zamudin, Ğoneko Muharbıy ve daha başkaları ulusal süslemeler ve anı/nostalji alanlarını işliyorlar.

 

Sergi 5 Kasım’a değin izleyicilere açık olacak. Düzenleyiciler tüm sanatseverleri  sergiyi izlemeye çağırıyorlar.


 

(*) Huaj Ramazan ile söyleşi için Bkz. CC, internet.

(**) KAT Tevçoj için Bkz. Tabloları bizimle konuşuyor, CC Kültür-Sanat Departmanı

(***) Levpaç’e Nurbıy (Лэупак1э Нурбый), ünlü Adige arkeologu. Bazı yapıtları Türkçe’ye çevrildiği gibi, en son olarak  “Eski Maykop” adlı kitabını yazmıştır Bkz.  “Eski/Kadim Maykop”, internet.