...................
...................

BAŞKAN THAKUŞIN: “ADİGEY’İN MOSKOVA’DAKİ TEMSİLCİLİK MERKEZİ BÜYÜTÜLDܔ
Haber Merkezi
Adige Mak, 03 Kasım 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

AC Devlet Başkanı THAKUŞIN Aslan, AC temsilcilerinin Moskova’daki temsilcilik binasının büyütülmesi ve düzenlemesi, ayrıca geçtiğimiz 5 Ekim’deki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çalışmalarına katıldı.

 


Temsilcilik binası açılışına çok sayıda konuk katıldı, katılanlar arasında RF Devlet Başkanı’nın danışmanı (иIэпыIэгъу) Aleksandr Abramov, RF Devlet Başkanlığı İdari İşler Başkanı yardımcısı Hapsireko Nazir, İnguşetya, Dağıstan, Kabardey-Balkarya ve Karaçay-Çerkesya yetkili temsilcileri ile Moskova’da yaşayan Adigelerin temsilcileri de bulunuyorlardı.

 

“Adigey küçücük bir yöredir,ama başarılı ekonomik ve sosyal gelişimiyle kendini göstermiş olan bir yöredir” dedi Aleksandr Abramov. “Krize karşın, Adigey’in gerçekleştirmiş olduğu bu yüksek gelişme düzeyini, gelecekte de  başarıyla sürdüreceğine inanıyorum”.

 

Yenilenen ve büyütülen AC temsilcilik binasında, AC Devlet Başkanı için bir çalışma odası ve bir dinlenme/ikamet yeri de düşünüldü, binada  bir toplantı salonu, bir yemekhane, beş adet de konuk odası (haç’eş) bulunuyor, bu beş oda, Adigey adına Moskova’ya gönderilecek üst düzey devlet yetkililerinin kalmaları için düzenlenmiş bulunuyor. 8 ay süren onarım ve genişletme çalışmaları boyunca, Adigey’in resmi temsilcisi olarak RF Devlet Başkanı’nın yanına gönderdiği HAPSİREKO Murat, Adigey bütçesinden tek kuruş istemeden,tüm giderleri sponsorların yardımlarıyla karşıladı. Ayrıca AC’nin temsilcileri ile cumhuriyetin ticari işlerinin temsilcileri de aynı konutta çalışacaklar.

 

“Temsilcilerimiz için böylesine düzgün bir çalışma yerine kavuşmuş olmamız cumhuriyetimiz açısından büyük bir önem taşıyor” dedi THAKUŞIN Aslan. “Konutun  düzenlenmesi çalışmaları, Adigey ileri gelenleri ve Federal Merkez’in işbirliği sonucu gerçekleştirildi. Konut en üst düzey yetkilileri ağırlamaya ve en önemli toplantıları düzenlemeye uygun bir yer. Moskova’daki bu temsilcilik binamızın, ileriki yıllarda daha da geliştirileceğine güveniyorum”.

 

Bugün AC Devlet Başkanı “İEA MOS” firması genel müdür yardımcısı Hakan Persson (Хокан Перссон) ile bir görüşme yaptı. Görüşmede İsveçli yatırımcıların Adigey’de inşa edecekleri “MEGA” adlı ticaret ve dinlenme merkezinin  yol sorununun bitirilmesi işi ele alındı.

 

Akşam toplantısında Adigey’in “Nalmes” devlet topluluğunun dans gösterisi, “İslamıy” devlet şarkı topluluğunun şarkıları ve Moskova kenti Adıge Xase dans topluluğu “Adigeler”in (Адыгэхэр) sanatçıları da  gösteri sundular. Kabardey-Balkarya’dan gelen konuklardan NEFIŞ'E Çerım ile LOSAN Timur şarkılarıyla kutlamaya katıldılar. Kutlamaya çağrılanlar arasında “Fabrika” topluluğu şarkıcısı KAZAN Sati (Къэзэнэ Сати) ve “Haberler” (Къэбархэр) programı düzenleyicisi İrina Rossius da vardı.

 

Devlet Başkanı Adigey Cumhuriyeti temsilcilerinin çalışma ofislerinin yer aldığı temsilcilik binasının yenilenmesi işinde çalışanlara teşekkür etti, ayrıca cumhuriyetin 18.yılı nedeniyle Adigey’e ödül verilmiş olduğunu da açıkladı.