...................
...................

KABARDEYLER MEYDANA İNDİLER
CircassianCenter

Haber Merkezi, 17 Kasım 2009

                         
...................
 
...................

Son iki yıldan bu yana devam eden ve köyler arası toprak kanunun apar topar meclise getirilerek kabul edilmesi ile iyice gerginleşen durum, bugün Kabardey sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği miting ile yeni bir sürece girdi.

 


Abhaz meydanında yapılan mitinge, hafta içi mesai saatlerine rastlamasına ve soğuk havaya rağmen üç bin civarında insan katıldı.

Başlangıçta üç sivil toplum kuruluşunun organize ettiği mitinge, yasanın hile ile meclisten geçirilmesi üzerine diğer sivil toplum örgütleri de katılarak destek verdiler.

 


Yapılan konuşmalarda; toprak sorununu ve yaşanan tarihsel süreci detayları ile toplananlara anlatan konuşmacılar, bunun bir başlangıç olduğunu belirterek “eğer yasada istenen değişiklikler yapılmazsa, bu yasanın hazırlanıp çıkmasında sorumluluğu olanlar istifa edinceye kadar bu mitinglerin devam edeceğini” belirttiler.
 


Bir çok örgüt başkanının yanı sıra, bölgelerden gelen temsilcilerin de söz aldığı mitingde tarihsel sürece de değinilerek, sürekli topraklarımızın birilerine dağıtıldığı ve artık neredeyse kendi üzerinde yaşayacağımız toprağımızın bile kalmadığı ifade edildi.
 


Artık bu duruma dur diyeceğiz, hiç kimseye bir karış toprağımızın verilmesine müsaade etmeyeceğiz, Balkarlar ayrılmak istiyorlarsa tarihsel topraklarına dönsünler, şu anda üzerinde yaşadıkları Kabardey etnik topraklarını da terk etsinler ve ayrılsınlar” denildi.
 


Zaman zaman heyecanlı konuşmaların yapıldığı mitingde, parlamentoya devlet başkanına ve ilgili birimlere gönderilmek üzere iki taslak çalışması oylanarak kabul edildi.

Karaçay-Çerkesya'dan da bir gençlik grubunun katıldığı mitinge, Adigey ve Krasnodar Adige xaseleri de gönderdikleri telgraflar ile destek verdilerini gösterdiler.

 


Yapılan konuşmalarda “Bizler ağırkanlıyız ama bu hiç harekete geçmeyeceğimiz anlamına gelmesin, eğer bu yasa düzeltilmeden bu hali ile meclisten geçerse, hem bu işin sorumluları hem de devlet başkanı istifa etsin ve işgal ettikleri makamları bıraksınlar” denildi.

Üç buçuk saat süren ve hiçbir olumsuzluk yaşanmayan mitingin sonunda, gençlik grupları birlikte parlamento önüne geldiler.

Burada bir süre durarak “Bu topraklar kimin – Adigelerin” şeklinde sloganlar atan gençlik grupları, hiçbir taşkınlık yapmadan şehir merkezine yürüyerek dağıldılar.