...................
...................

MAYKOP ÇEVRE YOLU HİZMETE AÇILDI
THARKOHO Adam

Adige Mak, 03 Aralık 2009
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
 
...................

Maykop çevre yolunun 9 km uzunluğundaki ilk etabı ve  Şhaguaşe Irmağı Шъхьагуащэ; Belaya) üzerine kurulan köprü törenle hizmete açıldı. Açılışa AC Devlet Bakanı THAKUŞIN Aslan, AC Başbakanı KUMP’IL Murat, bakanlar ve yol yapımında görev alanlar katıldılar.
 


Bugün bu otoyolun açılışında hizmetleri olan yapımcı, mühendis ve teknik elemanlara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum, -dedi töreni açarken Thakuşın Aslan. -“Rusya’nın ulaştırma ağını modernleştirme” federal programı gereğince dört yılda tamamlanan bu yol  için 660 milyon Ruble harcandı ve bugün için program başarıyla tamamlandı. Bu konuda Adigey, federal merkez ile bağlı yörelerin (regionların) federal programları gerçekleştirme konularında başarılı işbirliği ve çalışmalarda bunabilecekleri kanıtlanmış bulunuyor. Bu yol Ust Labinsk’ten (*) başlayıp Karadeniz kıyısına uzanan otoyolu kısaltmış oldu. Bu arada “Güney Rusya” adlı federal program ile Adigey bütçesinin ortak finansmanıyla  Ğozerıptl-Partizanskaya yaylası (Гъозэрыплъ - Партизанская поляна) (**) otoyolu yapımı için, 2009 yılında payımıza düşen 290 milyon Ruble’yi ödemekte olduğumuzu da  belirtmek isterim. Açışın yaptığımız bu yol, cumhuriyetimizdeki yol yapımlarının ilerlediğinin ve otoyollar için  1 milyar Ruble üzeri bir para harcamış olduğumuzu gösteriyor. Bu da yol yapımına verdiğimizi önemi kanıtlıyor. Bu ilk etap yolu ikincisinin de izleyeceği kuşkusuzdur. Bu konuda karayolu yapımı ekiplerinin kendilerine düşen görevleri yerine getireceklerine güvenim tamdır.
 

Yol yapımı işinde örnek çalışmalarda bulunan teknik elemanlara AC Devlet Başkanı tarafından başarı belgeleri/sertifikalar sunuldu.
 

Ardından Thakuşın Aslan kurdeleyi keserek yolu hizmete açtı. Yoldaki ilk sürücü de AC Devlet Başkanı oldu.

 
 

(*) Ust Labinsk (Adigece: Lebap)-Laba Irmağının kuzeyde Kuban Irmağına döküldüğü yer. Adigey’in kuzeydoğusunda, sınırın Krasnodar Kray tarafında bir yerleşim

(**) Ğozerıptl-Adigey’in en güneyinde turistik bir yerleşim. Şhaguaşe (Belaya) kıyısındadır. Partiznskaya yaylası ise, Ğozerıptl köyünün doğusunda, Leğonaka (Lago-Naki) Yaylasına yakın bir yerde orman ve çayırlık alan