''ADİGEY'DE YAŞAYAN BÜTÜN HALKLAR BENİM İÇİN EŞİT HAKLARA SAHİPTİR''
Mamırıkhue Nurıyet
Adige Mak,
18.05.2007
Fotograflar: Eşşıne Aslan

Çeviri: Jade Wumar
..............
..............

THAQUIŞINE Aslan: Kuzey Kafkasya adlı sitede yayınlanan Adigey Cumhurbaşkanı sayın Thaquışıne Aslan ile yapılan söyleşinin, insanların çok merak ettikleri bazı sorular ve cevaplarını kapsayan kısmı Adige Mak'ta yayınlanmıştır.

Soru:
Çok değerli sayın başkan, Xhımışççey yerleşkesinde meydana gelen olayları duydum. Sizin bu olaya bakış açınız nedir? Komşuları birbirine düşman kılabilecek farklı milletlerin birbiriyle çatışması ve muhalefeti konusunda ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Thaquışıne: Öncelikle olayın cumhuriyetimizin farklı unsurlarının çatışması olarak değil bir eşkıyalık problemi olduğunun anlaşılmasını isterim. Gelişmeleri çok yakından izliyorum. Kanunlar çerçevesinde suçlular cezalandırılacaktır. Olayın hemen ardından ben Xhımışççey'deydim. Oradaki vatandaşlarımızla bire bir konuştum.Size açıkça anlatmam gereken orda yaşayan Rus ve Adige halkı arasında herhangi bir çatışma olmadığıdır. Oradaki vatandaşlarımız tek ağızdan şunu söylediler. ”Rus ve Adigeler arasında daima iyi komşuluk ve arkadaşlık ilişkilerini

..............
D İ Ğ E R     H A B E R L E R