GAZİ BASTE KHIRIMÇERİYE 103 YAŞINA BASTI
Nıbe Anzor
Adige Mak, 19
.05.2007
Çeviri: Jade Wumar
..............
..............
“II. Dünya Savaşında, Sovyet insanının yüksek vatan ve birlik inancı sayesinde zaferi elde ettik”diyor 103 yaşına basan gazi Baste Khırımçeriye. “II. Dünya Savaşında, Sovyet insanının yüksek vatan ve birlik inancı sayesinde zaferi elde ettik” diyor 103 yaşına basan gazi Baste Khırımçeriye.

Bir asrı aşan hayat yolunu kat eden Khırımçeriye, Kıyıboyu Shapsugh’daki Şüeceyikhue köyünde doğdu. Şu an Şexape de yaşıyor. Savaşın ilk günlerinde itibaren savaş bitene kadar orduda görev aldı. Daha sonra esir düşmesine rağmen sağ salim dönebilen çok az sayıda şanslılardan biridir.

Orduya iki defa katılan gazi, önce Kızılorduda mecburi askeri görevini yaptı. II. Dünya Savaşı başladığında orduya gönüllü olarak katıldı.

Baste’nin görev yaptığı askeri birlikler faşist kuvvetlerce defalarca kuşatıldı. Poltave savaşında bulundu. Faşist kuvvetlerin yaptığı büyük katliamlara şahit oldu. Defalarca ölümle burun buruna geldiğini hissetti.

“Esir düştüğümde gönderildiğimiz kampta sağ kalacağıma dair hiç umudum olmadı. Zira defalarca yer değiştirirken ben Daniye’deyken savaş sona erdi.” diyen Baste ardından Krasnoyarske, Amur bilgesinde ve Xavarovske Kray'ında bulundu. Ancak 1993 yılında vatanına geri dönebildi. 10 yıl köyündeki devlet çiftliğinde çalıştı.

Bugün gazimiz ilerlemiş yaşına rağmen çok sağlıklı ve hayat doludur. Çocuklarını eğitip okuttu. Şu an torunlarıyla beraber mutlu bir yaşam sürüyor.
..............
D İ Ğ E R     H A B E R L E R