ADİGEY’DE KONUT PROJELERİ
Adige Cumhuriyeti Başkanlığı Haber merkezi
Adige Mak,
2
3.05.2007
Çeviri: Jade Wumar
..............
..............

Rus vatandaşlarına yönelik konut üretim projelerini üslenen Macar Cumhuriyeti yetkilileri Adigey Cumhuriyeti’ndeydiler. Adige Cumhuriyeti de bundan sonra proje kapsamındaki cumhuriyetlerden biri olacak. Macar Cumhuriyeti kökenli “Prokatar” şirketinin temsilcilerinden genel direktör, doktor Katalin Fabriski başkanlığında Adige Cumhuriyeti'ndeydiler. Ulusal projelerin gerçekleştirilmesinde Rus-Macar işbirliği çerçevesinde uygun olarak bu toplantı yapıldı. Adigey Başbakanı Viladimir Samojenkov bu toplantının ev sahipliğini yaptı.

Rusya vatandaşlarına uygun konut üretimi konusunda Rusya Federasyonu ve Macar cumhuriyeti hükümetleri arasında 2 yıldan beri süren iş birliği ve çalışmalar Rusya’da önemli işler yapıyor. Çuvaşiy, Tatarstan, Samarke, Nijegordske bölgelerinde söz konusu proje yürüyor.Federalizmin güney bölgeleri yönetim birimi olan Krasnodar, Stavropol Krayları ve Adige Cumhuriyeti artık proje kapsamındadır.

Adige Cumhuriyeti ve Macar tarafı hukuk temsilcileri ilk toplantıda proje kapsamında Adige Cumhuriyeti imkanlarını değerlendirdiler. İki tarafın projeleri üzerine fikir alışverişi yapıldı.

Konut projesi Adigey’in öncelikleri arasında. Başkan Thaquışıne’nin ifadesine göre bu proje sosyal imkanlardan fazlaca yoksun vatandaşların refah düzeyinin yükseltilmesinde önemli bir imkan olacak.

Macar cumhuriyetinin üstleneceği projelerin maliyeti uzun vadede zamana yayılarak Rusya tarafından karşılanacak. Proje kapsamında çok katlı binaların yanında müstakil evlerden oluşan yapılarında yeri var.

Macar ve Rus işbirliği Adigey Cumhuriyeti'ne yeni imkanlar sunacak, yakın gelecekte inşaat sektöründe hızlı bir gelişim sağlanacak.

..............
D İ Ğ E R     H A B E R L E R