HAVA SICAKLIĞI DAHA DA ARTACAK
Xhuıt Nefset
Adige Mak, 24.05.2007
Çeviri: Jade Wumar
..............
..............

Kış mevsiminin sonuna yaklaşıldığında adet olduğu üzere insanlar yaz mevsimini beklemeye başladılarsa da bu yıl havaların gidişatında bir farklılık olduğunu söylemek yanlış olmaz. Nisan ayını bitirip Mayıs ayının yarısını da geride bıraktığımız bu günlerde termometrenin 10 derece sıcaklığa ulaşmadığı çok görüldü. Ardından havalar kademeli ısınmayıp sıcaklık aniden yükselmeye başlayarak büyük sıcaklar geldi. Sıcak yaz günleri ardından insanlar serinliği özlemede sıcaklıkların biraz düşmesi ve yağmur yağması umut ediyorlar. Bu istek insanların yanında mahsuller ve canlılar içinde bir zarurettir.

İnsanların bu umutlarının göstereceği gelişimi öğrenmek için Adigey Cumhuriyeti meteorolojisine uğradık. Ancak bize pek umut vermediler. Yakın gelecekte sıcaklıkların azalması beklenmiyor. Sıcaklıklar gece 15-20, gündüz 32-33 derece dolaylarında seyredecek. Dahası bu sıcaklıkların artması da muhtemel. Yüksek kesimlerde mevsimsel yağmurlar bekleniyor. Şimdilik dağlar dışında yağmur beklenmiyor. Bütün yazın bu şekilde geçebileceği sorumuza kesin bir yanıt vermediler.

Haziranın ilk yarısına kadar sıcaklıkların bu düzeyde olacağı ve yağmur beklenmediğini ifade ettiler. Doğrusu meteorolojik olayların değişiminin tam olarak tahmininin zor olduğu da burada kendini belli etti. Mevcut sıcakların yaşlı, kalp hastası ve tansiyon gibi kronik hastalığı olanlara zarar vereceği, canlıların, mahsullerin sebze ve meyve bahçelerinin bundan zara göreceği ihtimal dışı değildir. Bu gelişmelere karşı mevcut imkanlarla ekinlerin ve söz konusu diğer varlıkların korunmasına dair meteoroloji çağrı yaptı. Sıcaklıkların yükselmensin tek faydalanılacak yönü su baskını tehlikesi olmamasıdır. Meteoroloji yetkililerinin ifadesine göre dağlardaki karlar erimeye başlasa da nehirlerin debisinde sel baskını yaratabilecek kadar bir artış olmuyor.     

..............
D İ Ğ E R     H A B E R L E R