MAYKOP DEVLET TEKNİK ÜNİVERSİTESİ'NDEKİ HİZMET KALİTESİ ARTIYOR
Dzıbe Saniyet
Adige Mak, 26.05.2007
Çeviri: Jade Wumar
..............
..............
Birkaç yıldır dış ülkelerden gelen öğrenciler Maykop Devlet Teknik Üniversitesi'nde eğitim görüyor. Onların eğitim gördüğü programlar çok önemseniyor. Libya Arap Halk Cemaheriyesi (cumhuriyetleri) temsilcisi Mustafa Tacuri’nin de Maykop ziyaretinin sebebi budur. Mustafa Tacuri ziyaretinde çeşitli alanlarda görevli olan bir Libya bürokrat heyeti de eşlik ediyor. Ayrıca bu bağlamda Çat Cumhuriyeti yetkilisi Cebrin Abdullah’ta şu anda üniversitenin misafiridir. O eğitim programları seminerine katılamadıysa da sonraki bilimsel konulardaki çalışmalara katıldı.

İslami renk olarak Müslümanlar arasında önemli bir yere sahip yeşil rengine atfen yeşil konferans salonu adı verilen kısım 25 Mayıs'ta Maykop Devlet Teknik Üniversitesi’nde hizmete açıldı. Bu salonun yapımı ve tefrişatı Libya heyetince karşılandı.

Libya lideri Muammer Kaddafi’nin portresi Libya ve Adige bayrakları arasında salonun duvarında asılı duruyor. Aynı yerde Libya devletine ait coğrafi ve siyasi bilgiler bir kart üzerinde yazılmış. Rektör Bleğoj Hazret’in verdiği bilgilere göre bu salon Libya’dan gelen öğrencilerin yanında bütün öğrencilerinde istifadesine sunulacak. Internet bağlantısı ile de dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrenciler ülkeleri ve aileleri ile artık daha kolay iletişim kurabilme imkanına kavuştular. Bu eğitim yılının sununa kadar da salonun bütün ihtiyaçlarının tamamen giderilmesi de planlanıyor.
..............
D İ Ğ E R     H A B E R L E R