...................
...................

SANAT OKULU'NUN 30. YILI
Yemıttılh Nurbiy
Adige Mak, 26.05.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Yine’de mevcut olan gençlere yönelik sanat okulunun açıldığı 30 yıl oldu. Şu anda 300'den fazla öğrencisi var. Öğrenciler Adigey’de, Güney bölgelerinde, Rusya’da ve dünyanın pek çok yerinde yapılan kendi konularını içeren müsabakalarda bir çok ödül kazandılar. “Moskova Gençlerle Buluşuyor” adlı Vladimir Spivakov’un kurucusu olduğu fonun sponsorluğunu yaptığı müsabakada, yine Sanat Okulu'nda yetişen gençlerimiz bir çok dalda defalarca birincilikler elde ettiler.

Dünya çapındaki etkinliklerde sanat okulunun büyük tecrübe ve birikim sahibi olduğu açıkça belli oluyor. Okul direktörü Tatyana Arestenke’nin önemle vurgulayıp öne çıkardığı başarılı oldukları konunun, öğrencilerin sanatı benimseyip özümsemiş olmaları yanında aile-okul ilişkilerinin yıldan yıla artan bir ivme ile çok sağlıklı bir yapıda olduğudur.

Kuruluş yıldönümü gecesine katılan Adige Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Daire Başkanı Şewcen Bele bir konuşma yaparak okulu ve öğrencileri kutladı ve Kasio marka bir piyanoyu hediye etti. Aynı zamanda Kültür Bakanlığı üstün başarı takdir belgeleri de sahiplerine takdim edildi.

Adige Cumhuriyeti Kültür ve Metod Geliştirme Çalışma Grubu başkanı Bjeşşüe Fatim bu geceye katılan ve katkıda bulunanları tebrik etti.

Tahtemıkhuay yönetimi lideri Pşidatekhue Rizo iyi bir performanstan dolayı okula hediyeler verdi. Rayon milletvekilleri de okula bir televizyon hediye ettiler.

Sanat okulunun kuruluş yıldönümüne bir çok eski mezunda katıldı. Gece öğrencilerin verdiği müzik ziyafeti ile sona erdi.