...................
...................

SENATÖR HAŞIR ASLAN’IN KABUL GÜNÜ
Haber Merkezi
Adige Mak, 26.05.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Adige Cumhuriyeti'nin Rusya Federasyonu Parlamentosu nezdindeki temsilcisi Haşır Aslan toplumun farklı kesimlerine mensup vatandaşlar ile görüştü. Kabul gününde Yablonovske,Texhutemıkhuey ve Adige Khale’de yaşayan sivil toplum temsilcileri de hazır bulundu. Toplantıya gelenleri sosyal temsilci Ççırğ Belle ile hukukçu Pşıpiy Tewçüej karşıladı.

Yablonovske sakinlerinin en önemli sıkıntısı çalışma ve toplum hayatına dair konulardı. Sözgelimi Yablonovske klinikleri baş hemşiresi M.A. Xhuışt Aslan Haşırov’a Çernobil nükleer faciasından etkilenen oğlu H.B. Xhuışt için uygun teçhiz edilmiş bir konut tahsisi için yardım isteğinde bulundu. Yine kasabası sakinlerinden M.A. Debrekhue ve L.X. Neghuey konutlarının içinde bulunduğu doğal gaz altyapı tesisatı ve bu bağlamda mülkiyet tescili anlamında karşılaştıkları sorunların çözümü hususunda ricacı oldular. Yablonovske sakini M.ŞŞ. Ğuıçell’de aynı paraleldeki sorunlarına çözüm istedi. A.A.Çewjır de Yablonovske Müslüman mezarlığının muhafaza duvarı ile çevrilmesi gereğini belirterek bu konuda kaygılarını dile getirdi.

Haşır Aslan hemşerileri olan Yablonovske’den gelen temsilcilerden bütün sorularına ait ayrıntılı bilgileri aldı. Aslında Adige Cumhuriyeti milletvekili seçilme sebebi de sorunları çözmek sözgelimi sportif kuruluşlarda karşılaştıkları sorunlarını ifade etmek için bu kabul gününe gelenler arasındaydılar. Milletvekili ile görüşmeye gelenlerden 15 nolu ortaokul direktörü ortaokul mezunu yetenekli mezunlar için hemen 15 bin Ruble bir tahsisatı aldı. Bu arada 2 emekli vatandaşın sorunlarının çözümü için hemen hukuki destek sağlandı.

A.C. Osipov adlı şahısta canından aziz saydığı kasabasının tarihine yönelik bir kitabın basımı konusunda A.Haşır ile fikir alışverişinde bulundu.

Rusya’nın kuzey bölgelerinde hizmet yapmış kişilerin emekli maaşlarında artış olup olmayacağı konusunda kaygılarını dile getiren emekli vatandaş Plotnikovar Kuzey bölgelerde ve benzeri statüde kabul edilen yerlerde çalışanlara yönelik iyileştirme ve tazminat ödenmesi hakkındaki kanun taslağı üzerinde görüşmelerin devam ettiğini vurguladı.


Kabul gününe çeşitli sorunlarıyla ilgili çözüm arayışı içinde oldukları için başvuranların hepsine gereken ilgi ve çözüme dair yadım yapıldı. Aslan Haşır’a sadece kendi bölgesi vatandaşlarının değil bütün cumhuriyet vatandaşlarının sorunlarının çözümünde başvurabileceklerinin altının çizilmesi gerekiyor. Ancak insanların unutmaması gereken bir nokta sayın senatörün Rusya Federal yasalarının yapımı konusunda da büyük sorumluluk sahibi olduğunun bilinmesidir. Gelecekte cumhuriyetimizin dahili sosyal meselelerinin ötesinde daha büyük ve genel sorunların çözümüne yönelik hedeflerin sayın senatörün öncelikleri arasında olacağını umut ediyorum.