...................
...................

İŞBİRLİĞİ ANTLAŞMASI
Haber Merkezi
Adige Mak, 02.06.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Adige Cumhuriyeti ve Krasnodar Kray arasında dostluk, iyi komşuluk ilişkilerine ve güvene dayalı işbirliği antlaşmasının 28 Mayıs'ta Krasnodar Kray valisi Aleksandr Tkaçev ve Başkan Thaquışıne Aslan tarafından imzalandığını gazetemizde yayınlanan haberle duyurmuştuk. Krasnodar Kray ile Adige Cumhuriyeti sınırını oluşturan Texhutemıkhuey rayonuna bağlı Yablonovske kasabası çıkışında Krasnodar Meclis Başkanı Viladimir Beketov Adige Cumhuriyeti Başkanı Thaquışıne Aslan ve yanındaki heyeti karşıladı.

Heyette Başbakan Viladimir Samojenkov, Adige Cumhuriyeti Bakanlılar müsteşar sorumlusu Yegor Goryayinov, Meclis Başkanı Hacıbıyekhue Ruslan, onun yardımcısı Anatoli İvanov, İslamey Dans Grubu Direktörü Nexeye Aslan ve Rusya Akil Adamlar Konseyi üyesi Meşbeşşe İshakh, Maykop İdare Heyeti Başkanı Nikolay Pivavorov, Yaşlılar Konseyi Başkanı Şhalaxhue Remezan, Krasnodar Kray nezdinde Adige Cumhuriyeti elçisi Tığujj İbrahim hazır bulundular.

Karşılama töreninde bando takımı Rus ve Adige ezgilerinden örnekler sundu.

Heyeti Krasnodar yönetim binası önünde Krasnodar valisi A.Tkaçev karşıladı. Toplantıya katılan taraflar ikili görüşmelere geçmeden önce yönetim binası yanındaki Jukov meydanında bulunan Kuban Kazakları anıtına çelenk bıraktılar.

Ardından görüşmelere geçildi. Vali Tkaçev Adige Cumhuriyeti heyetine içtenlikle sevgi ve saygılarını sunarak açılış konuşmasını yaptı. Devamında Tkaçev, sayın başkan Thaquışınov ile bir arada olmanın kendisine verdiği mutluluğa vurgu yaparak Krasnodar ve Adige Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin çok iyi bir düzeyde olduğunu belirtti. Uluslarımızın tarihi geçmiş ve deneyimlerinin iki yönetim birimi arasındaki ilişkilerinin dostluk, karşılıklı anlayış ve güven sonucunu ortaya koyduğunu belirten Tkaçev, günümüzde en önemli önceliğin komşu iki devletin vatandaşları arasında mevcut olan birlik ve beraberliğe dayalı yaşam düzeninin, dostluk ve kardeşliğin pekiştirilmesi olduğunu da belirterek bu amaç uğruna yönetim liderlerinin duraksamadan, yorulmadan çalışması gerektiğini ve gelecekte de bu ilişkilerin mevcut hal üzerine devamına sorumlu liderlerin katkıda bulunacaklarına dair güveninde tam olduğunu ifade etti.

Başkan Thaquışınov, uluslarımız arasında asırlardır karşılıklı güvene dayalı bir birliktelik olduğunu belirterek tarihe baktığımızda insanlarımız iyi-kötü her şeyi beraber göğüsleyip paylaşmışlardır dedi. Son yıllarda Krasnodar Kray'ın gösterdiği iktisadi kalkınma ve ilerlemenin kendilerine cesaret ve mutluluk verdiğini de sözlerine ekledi.

Thaquışınov Adige Cumhuriyeti ve K.Kray'ı daha da yakınlaştıracak işbirliği yapılabilecek konular üzerinde durdu.Krasnodar ve Maykop’ta eş zamanlı olarak yapılacak dostluk ve işbirliği anıtınında tam zamanı olduğunu belirten başkana Krasnodar Kray valisi Tkaçev de tam destek verdi.

Toplantıda söz alan V.Bekotov ve Hacıbıyekhue Ruslan da Adigey ve Krasnodar Kray ilişkilerinin başka bölgelere de örnek olabilecek düzeyde ve yüksek önemde olduğunu vurguladılar.  İkili birlik ve kardeşliğe dayalı ilişkilerin değerinin bilinerek pekiştirilmesine dayalı olarak da yaşam kalitesinin ve çalışma hayatı standartlarının daha da yükseltilmesi için beraber çaba sarf etmenin gereği üzerinde durdular.

Bu arada yıllardır Krasnodar Kray ve Adige Cumhuriyeti arasındaki dostane ilişkilere büyük katkıları olan başkanlık danışmanı Dzıbe Kime vali A. Tkaçev tarafından onur madalyası ile taltif edildi.

Ekonomik, politik, ticari, tarımsal, kültürel, sportif ve eğitim gibi bir çok konuda işbirliği yapılacağına dair antlaşmayı Adige Cumhuriyeti adına Thaquışınov ve Meclis başkanı Hacıbıyekhue Ruslan, Krasnodar Kray adına da A. Tkaçev ve Vladimir Beketov imzaladılar.

Ardından taraflar sosyal işler eski sekreteri Khade Halid’in açılışını yaptığı anıta giderek oraya çelenk bıraktılar.

Toplantının bitiminde Başkan Thaquışınov sayın vali Tkaçev’i Adige Cumhuriyetine davet etti. Davet Tkaçev’in Adige Cumhuriyeti ne en kısa zamanda iadeyi ziyarette bulunacağı yanıtıyla karşılık buldu.