...................
...................

BUNALTICI SICAKLAR
Xhut Nefset
Adige Mak, 01.06.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Mayıs ayında mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar televizyonlardaki hava durumu haberlerini öne çıkardı. Rusya’nın orta bölgelerinde sıcaklık 34-35 derece dolaylarında seyreden sıcaklık, başta günlük hayat olmak üzere pek çok konularda olumsuz etkilerde bulunuyor. Sözgelimi çeşitli televizyon haberlerinin bildirdiğine göre Moskova’daki  sıcaklar insanların yaşamını zorlaştırıyor. Kalp ve tansiyon hastası olanlara etki ederek acil sağlık yardım ekiplerinin işlerini yoğunlaştırıyor. İnsanlar sıcaktan korunmak için nehirlere akın ediyor. Ancak nehir sularındaki düşük sıcaklık serinlemeye girenleri  hasta ediyor. Böyle gelişen bir çok vakada acil müdahale ekipleri yoğunluktan dolayı hastalara ulaşmada yetersiz kalıyor. Bütün Rusya orta bölgelerinde bu durum tekrarlanıyor.

Bölgemizdeki sıcaklık Rusya’nın orta bölgelerinden birkaç derece daha yüksek. 35 derecenin altına düşmeyen sıcaklık zaman zaman 38 dereceye ulaşıyor. Buna rağmen bölgemiz yaşayanları bu sıcaklığa alışık olduklarından ya da yaşam düzenlerininiz daha iyi olduğundan ileri geliyor olsa gerek acil yardım ekiplerine yapılan çağrılarda bir artış yok.

Maykop acil müdahale merkezinden bize verilen bilgiye göre işlerinde herhangi bir artış ve olağan üstü bir durum yok.190-200 civarında ortalama her gün aldıkları yardım çağrısında sıcaklardan dolayı bir artış gözlenmiyor. Bu arada edindiğimiz bilgiye göre nehirlerimizdeki su sıcaklığı da insanların sağlığını etkilemeyecek bir düzeyde bulunuyor. Sıcaktan korunmak için nehirlere akın eden insanlarımız çok olsa da bundan dolayı aldığımız çağrılarında her hangi bir artış yok.

Meteoroloji bilgilerine göre önümüzdeki hafta Rusya’nın merkez bölgelerinde sıcaklıklar 25 derece düzeyine gerileyecek. Bu ani sıcaklık ve hava değişimi sağlık açısından pek iyi değildir.


Adigey Meteoroloji Merkezi’nden  edindiğimiz bilgilere göre bölgemizdeki sıcaklıklarda bölgemiz açısından endişe yaratır ani düşüşler göstermeyecek. Hafta sonuna kadar sıcaklıkların bu düzeyini koruması bekleniyor. Hafta başı sıcaklıkların 30-31 derece düzeyine gerileyeceği tahmin ediliyor. Bu duruma göre insanların imkanları dahilinde sıcaklıklardan korunması gerekliliği acil yardım ekiplerince ve kurtarma ekiplerince defalarca ifade edildi.