...................
...................

TOPLU ULAŞIM ARAÇLARINA BİR SEFER Mİ BİNECEKLER?
Yemıt’ılh Nurbiy
Adige Mak, 01.06.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
İnsanlar “kötüyü görmeden iyiyi bilemesin” derken uygulamalarında ortaya koymak istedikleri gerçeğin ta kendisidir. St.Petersbug valisi Valentina Matviyenke, milletvekilleri ve yüksek düzey hükümet bürokratlarının ve bazı devlet çalışanlarının 1 Temmuz'dan itibaren toplu ulaşım araçlarıyla ayda bir günde olsa halkla beraber seyahat etmeleri gerektiğini belirtti.

İl ulaşım yöneticilerinin toplu ulaşımın sorunlarının anlaşılmasında Valentina Matviyenke’nin uygulamalarının yararlı bir sonucu olacak mı?

Devlet görevlileri otobüs, troleybüs ve tramvay gibi toplu ulaşım araçlarını kullandıklarında korumaları da yanlarında olacak mı? Bu soru henüz yanıtını bulmadı.

Yöneticiler ulaşım sorunlarına bir günlük katılımla yeterince vakıf olabilecekler mi? Trafiğin sıkıştığı anlarda karşılaşılan zorluklar ve akşam vakitlerinde ise toplu ulaşım araçlarının 10-20 dakikaya varan vatandaşı bekletme süreleri yöneticilerce gözlenirse çok iyi olacak.


Kendilerine özel araç tahsis edilen devlet görevlileri ayda bir toplu ulaşım araçlarıyla işlerine gitmeden önce, kendilerine hizmet amaçlı verilen makam araçlarını gerekli yerlerde kullanıp araçları şahsi işlerinde kullanmamaları gerektiğini bilmeliler. 


Vali Valentina Matviyenke’nin yaptığı düzenlemelerin yürürlüğe girmesi için St.Petersbug’luların bir aylık zamanı kaldı. B.Nemçüew’un ithal araçlar kullanan hükümet yetkililerinin ithal araçlar yerine “Volger” marka otomobilleri kullanmasına dair verdiği talimat bir itiraz görmedi. Valinin başlattığı bu girişimin sonuçlarını görmemiz için bir müddet beklememiz gerekiyor.