...................
...................
KARAÇAY-ÇERKESSK ÇOCUK EKİBİ'NİN TÜRKİYE GEZİSİ
SHOMAUHA Hakan Aydemir
Adige Mak, 04.07.2007
                         
...................
...................

26-30 Mayıs tarihlerinde  Gaziantep Özel Vakıf Koleji'nin, Geleneksel Bahar Şenliği çocuklar ekibine davetli olarak  katılan Karaçay- Çerkessk Cumhuriyet'inden gelen 8-14 yaş gurubu gösteri ekibi, Güneydoğu'nun sevgilisi sembolüyle iz bırakmıştır. Okula davetli olarak katılan Ukrayna, Bulgaristan, Gürcistan, Romanya ve Türkiye’nin diğer illerinden katılan okullardan ziyade Karaçay-Çerkessk ekibinin gösteri ziyafeti, tüm katılımcılar ve bölge halkı tarafından ilgiyle izlenmiştir.

Karaçay-Çerkessk Çocuk ekibi, 2006 yılında Moskova’da yapılan ve 23 ülkenin katılmış olduğu yarışmalarda birincilik ödülünü alınmıştır. Toplam 50 kişilik kadrodan oluşan ekip, Okula 30 kişilik kadro ile katılmıştır.

Gaziantep Özel Okulu'nun düzenlemiş olduğu etkinlikler, katılımcı ülke ve okul öğrencilerinin kaynaşması, bölgesel gezi programları ve tüm ülkelerden gelen öğrenci guruplarının, kendi tanıtımı için yapılan şehir turu ve gösterilerle devam etmiştir.

Beş gün süren etkinlikler sonunda gala gecesi, özellikle Karaçay-Çerkessk bölgesinden gelen minik kardeşlerimizin sergilemiş olduğu gösteri, saatlerce alkış toplamıştır.

Ayrılık zamanı geldiğinde, son derece sevecen ve hüzünlü bakışlar, sanki neden dönmüyorsunuz sorusunun sözel yansımasıydı.