...................
...................

WULAPE MESCİDİ İBADETE AÇILDI
Tharkhuaxhue Adam
Adige Mak, 04.06.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................

Adigey Cumhuriyetinin bir köyü olan Wulape’de köy sakinlerinin uzun zamandır açılmasını bekledikleri mescit 1 Haziran'da Adige Cumhuriyeti Başkanı Thaquışıne Aslan tarafından ibadete açıldı. Bu mutlu günün açılış toplantısına Adige Cumhuriyeti Başkanı Thaquışıne Aslan, Adige Cumhuriyeti Meclis Başkanı Hacebıyekhue Ruslan, Adigey ve Pşize Müftüsü Yemıj Nurbiy, Başpiskopos Panteleymon, Krasogavarduyske rayonunun temsilcileri, kabine bakanları, milletvekilleri ve köy sakinleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasının başında Thaquışıne Aslan, kendi köyünde açılan bu mescit için köy halkını kutladı.

“Bugün Wulape köyü ve tüm Adige Cumhuriyeti vatandaşları için çok önemli ve büyük bir gündür. Bu gelişmenin Wulape için hayırlı olacağını, köyün kalkınmasına da gelişmesine de bir başlangıç olacağını umut ediyorum. Mescidin yapılmasında emeği geçen herkese memnuniyetlerimi arz ediyorum” diyen Thaquışıne bu memnuniyetini de en önemli pay sahiplerinden olan Krasnodar Kray Ekonomi ve Finans Komitesi Başkanı, milletvekili Viladimir Volçıxin’e özellikle teşekkür etti.

Bütün köy sakinleri, B. Volçıxin’in Wulape ‘nin yetiştirdiği en önemli değeri olduğuna ittifak ettiler.

Daha sonra Yemıj Nurbiy köy sakinlerine ve Adige Cumhuriyeti Müslümanlarına hitap etti;

“Bugün bölgemizde yaşayan farklı uluslar arasındaki anlayışın, kardeşliğin pekiştirilmesi en öncelikli konulardandır. Onun gerçekleşmesi için yerleşim merkezlerimizde daha çok mescitler ve ibadethaneler açılmalıdır. Bu mescidin yaşlıların yanında gençlerinde ilgi odağı olacağına ve ibadetlerini yapacaklarına olan güvenim tamdır. Bu mescidin Wulape halkı için hayırlara vesile olmasını yüce Allah’tan diliyorum.”

Aynı toplantıda söz alan Adige Cumhuriyeti Meclis Başkanı Hacebıyekhue Ruslan, belediye yönetimine sahip Texhutemıkhueye lideri Pşıdatekhue Rizo, Khueşhable Rayon lideri Tharkhuaxhue Nalbiy halklar arasında dostluk ve kardeşliğin pekiştirilmesine yönelik mesajlar verdiler. Krasnodar Kray Yasama Komisyonu Başkanı Vladimir Beketov’un adına Kray yöneticisi Vladimir Volçıxin Wulape halkını kutladı.

Ardından köy halkından duygularını dile getirenler oldu. Bütün konuşmacılar Başkan Thaquışıne Aslan’ın mescidin yapılmasındaki katkılarına vurgu yaparak memnuniyetlerini açıkça ifade ettiler.

Başkan mescitte kullanılması için bir halı hediye ederek köy halkını onurlandırdı.

Açılışın ardından mescide giren katılımcılar beraberce ilk namazı eda ettiler.