...................
...................

PAZAR FİYATLARI
Dzıbe Sanıyet
Adige Mak, 05.06.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Yaz mevsiminin gelmesiyle sevdiğimiz sebze ve meyveleri sofralarımızda istediğimiz kadar görmeyi umuyoruz. Şu günlerde onları daha ucuza satın alacağımızı düşünüyorduk. İmkanı ve yeri olanlar bahçelerinde az çok demeden ve özenmemek için biraz sebze ve meyve yetiştirerek hayatlarını geçiriyorlar. Bunun dışında kalanlar ise pazarın yolunu tutuyorlar. Fakat vatandaşın geliriyle pazar fiyatları karşılaştırıldığında ortaya çıkan durum pekte memnun edici değil. Örneğin şimdiye kadar domatesin fiyatında bir ucuzlama görülmedi. Domatesin kilosu 50 Ruble'den başlayıp 80 Ruble'ye kadar çıkıyor. Biraz daha ucuz salatalığın kilosu 40 Ruble, patatesin kilosu ortalama 20-25 Ruble, lahananın kilosu 12-20 Ruble arası değişiyor ve bir baş sarımsakta 5 Ruble'ye satılıyor. Yaz-kış taze kişniş, dereotu, maydanoz ve marulun fiyatları hemen hemen aynı düzeyde seyrediyor.

Meyvelerde daha ucuz değil. Üzüm en pahalı olanı. Kilosu 100 Ruble civarında. Elmanın kilosu 50 Ruble'den 70 Ruble'ye kadar çıkıyor. Çilek biraz daha ucuzladı. Bir kasası 30 Ruble ila 50 Ruble arası değişiyor. Bölgelerimizde yetişmeyen meyvelerin fiyatları da aşağı yukarı aynı. Portakal ve muzun kilogram fiyatı 35-40 Ruble, nar ve benzeri meyvelerin kilosu da 10 Ruble'den başlayan fiyatlarla alıcı buluyor.

Sözünü ettiğimiz meyve ve sebzeler çeşitli pazarlarda değişik fiyatlara satılıyor. En ucuza satış yapanlar da pazarlara girmeyen caddelerdeki seyyar satıcılar.