...................
...................

EDEBİYAT YARIŞMASI “JÜEĞUEBIN”
Hağuır Susan
Adige Mak, 08.06.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
“Jüeğuebın” isimli 5 ayrı dalda yapılan edebiyat yarışması katılımcılarının kutlama toplantısı Adigey yazarlar birliğinde yapıldı. Adige yazarlar birliği Maykop merkezi birimince 5 yıldır yapılan gençler arası edebiyat yarışması genç yetenekler arasında büyük çekişmeye sahip oluyor. Edebi sanatlarla ilgilenen gençlerin yeteneklerini göstermesinde ve düşüncelerini ifade etmelerinde bu yarışma onlara yardımcı oluyor.

Bu yılki yarışmaya 40 kişi katıldı ve 5 ayrı dalda yarıştılar. Her dalın birinciliğini kazananlar belirlenen kriterlerle değerlendirmeye tabi tutuldu. Geçen yıllardan farklı olarak bu sene yazarlar yarışmasında şehir marşı ve şiirine dair eserlerin Adigece olarak ortaya konması ilk defa yer aldı.

Bu yıl yazarlar birliğinde tapılan etkinliğe pek çok tanınmış yazar, edebiyatçı ve eleştirmen katıldı. Meşbeşşe İshakh,  Koşbeye Pşımaf, Ğuıççell Nurbiy, Khuyikhue Şıhambiy, Lhepttserışe Xhalide ve Kiril Ankudinov katkıda bulunarak gençlerin eserlerini yapıcı bir şekilde değerlendirip, dikkat edilmesi gereken hususları dile getirdiler. Dereceye girenler, şehir yönetim lideri Nikolay Pivovarov ve yardımcısı Aleksandr Kovalenke ve gençlik işleri şube başkanı Yirina Sergeyeva tarafından kutlandı. Gençler birer belge ve bir miktar para ile ödüllendirildiler.

Yarışmaya Adigece yazarak katılanlardan Llıpttsekhue Fatime birinciliğe layık görüldü.ikinciliği Nihad Ruzane, üçüncülüğü ise Meretıkhue Anayide aldı.