...................
...................

ADİGEY’İN GENÇ DAHİSİ
Mamırıkhue Nuriyet
Adige Mak, 05.06.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Yeni nesil Adige gençleri arasında cesaret ve umut verecek şekilde, bitmek tükenmek bilmeyen bir öğrenme isteğiyle kendilerini bilime ve bilimsel gelişmelere adamış araştırmacı bireyler azımsanmayacak sayıdadır. Onlar bizim yarınlarımız ve geleceğe yönelik umutlarımızdır. Gencin aldığı eğitim programıyla yetinmeden zamanını iyi değerlendirerek ve onu iyi yönde kullanarak kitabı kendine iyi bir arkadaş seçmesi neden önemsenmesin.

Farklı bilimlerin geçmişini ve bu gününü özümsemek eğer genç isen önemli bir tutum ve iyi bir şanstır.Bunun gibi böyle bir eğitim çizgisine özlem duyan ona yürekten yönelenin iyi ve güzel bir insan olacağına dair kuşkum yoktur.

Mayıs'ın sonlarında Rus televizyonunda yayınlanan “Wumnıki yi Wumnitsi (Akıllının akıllısı)” adlı yarışma programına katılan 3 kişiden biri olan  Adigeyli öğrenci Boris Malaxov adı ilk olarak anons edildiğinde dünyalar benim oldu. Memnuniyetle programı izledim. İlk bölümde kültür sorusuna kısa, öz ve anlamlı bir şekilde 20 saniyede katılımcıların hepsinden önce yanıtın bizim öğrencimiz tarafından verilmesi beni çok sevindirdi.

Boris Adigey ismini bütün Rusya’ya duyurdu. Bu yarışmada birinciliği alamamış olsa da bir dahi olduğu belli oldu. Gerçi önünde bir yarışma daha var. Adigey köylerinden olan Krasnogvardeyskeli bu akıllı genç dahinin dahisi gibi büyük bir unvanı almaya hak kazanabilir. Onun için sevgili Boris senin dahinin dahisi unvanını almanı istiyor ve heyecanla bekliyoruz.