...................
...................

GÜNEŞ GİBİ AYDINLAT BİZİ MAYKOP’UMUZ
Seauh Goşnaghu
Adige Mak, 05.06.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................

Adige Cumhuriyeti başkenti Maykop’un kutlama gününe yönelik etkinlik muazzam bir şekilde gerçekleştirildi. Anma günü sabahında Maykop caddeleri apayrı bir görünümde idi. İnsanlar güler yüzle bir birilerini karşılıyorlardı. Krasnowoktyabske caddesinde, şehir parkında ve başka bir çok yerde sergiler açıldı.

Maykop yönetim binasındaki resim sergisi Maykop şehrinin geçmişten bu güne kadar geçirdiği süreci ve günümüz yaşantısını resimlerle ifade ediyor. Orta okul binasında Puşkin tiyatrosunun olduğu yerde Adige Devlet Üniversitesi'nin çocuk dans grubu “Maykop Yinefılhe” ve değişik resimler gurur ve sevinç verici etkinliklerden oldu.

İş yeri ve okul temsilcileri kültür, sanat, spor kurumu temsilcilerinin çocuklarla beraber Krasnowoktyabske caddesi boyunca yürüyüş korteji oluşturarak şehir parkına kadar  gelişlerini göğsümüz kabararak gururla izledik. ”Maykop Yinefılhe” ekibini güneş ışınlarına benzettim. Tsey Aslan’ın mızıka ile çaldığı Adige ezgileri ona pxhaççıç ile eşlik eden Llıxuıreye Zawuır ve onların ardındaki pırıl pırıl ulusal elbiseleri giymiş ekip bizleri ulusumuzun yarınlarının daha iyi ve daha güzel olacağına dair düşüncelere sevk ediyor.

Kazak grupları, Nogay kurumu “Duslık” üyeleri ve benzeri bir çok grup göze çarpıyorlar.Anma günü bir çok farklı ulusu birleştirmiştir.Onların yüzlerindeki mutluluğu anma gününün  bir sonucu olarak değerlendirmek mümkün.Birbirlerini Tebrik Ediyorlar

Şehir parkı gerişinde yapılan kutlamalara Başkan Thaquışıne Aslan, Parlamento Başkanı Hacıbeyekhue Ruslan, Maykop Yönetim lideri Nikolay Pivovarov, Maykop Halk Meclisi Birliği lideri Wolga Şirina, Devlet ve Hükümet temsilcileri katıldılar.Kutlamalarda pek çok devletin temsilcisini, Adigey’in ilk Başkanı Aslan Carım’ı, Krasnodar Kray ve şehir temsilcilerini, Adigey rayon yönetim başkanlarını ve dış ülkelerden gelen bir çok Adige'yi görmek mümkün.

“Şubat ayından başlayarak şehir gününü kutluyoruz. Maykop’a bağlı 8 yerleşkede de ayrı ayrı kutlama günü düzenlendi. Bugün kutlama günü önderlerini ve meşhur insanların övgüsünü dile getiriyoruz” diyen Maykop şehir yönetim lideri Nikolay Pivovarov, şehir günü kutlamasına katkıda bulunanlara hitap ederken kardeşliğe kıymet verilerek barış içinde yaşama temennisinde bulundu.

Başkan Thaquışıne Aslan kutlama töreninde, şehir günü kutlamalarının geleneksel hale geldiğini belirtti. II. Dünya Savaşı gazileri, misafirler ve kutlama gününe katılanlara hitap eden başkan, komşumuz Krasnodar Kray ile mevcut ilişkilerin sağlamlaştırılmasına yönelik Kray ve Adigey yöneticileri arasında yapılan anlaşmanın çok büyük politik önemi olduğunu belirtti.

Maykop’ta cesaret verici gelişmeler var. Ekonomik açıdan bakarsak Adigey'de ekonominin lokomotifi Maykop şehridir. Şehrin gelişmesinde gelecekte cumhuriyet liderlerinin gereken ilgiyi ve katkıyı göstereceğini sayın başkan deklare etti.

Onur Ödülü Alanlar

“Maykop’un önemli değeri” payesi Adigey Parlamento Başkanı Hacıbeyekhue Ruslan’a layık görüldü ve  Ruslan, anma gününe katılanlar tarafından alkışlanarak onurlandırıldı.

Cevabi konuşmada Hacıbeyekhue Ruslan, şehir liderlerinin kendisini onurlandırmasına yönelik teşekkürlerini iletti. Bu konuşmada Maykop’un daha da gelişmesi için tüm gayreti ile ciddiyetle çalışacağının altını çizdi.

Rusların beyanına göre “Vatanımız Rusya Partisi” Maykop caddelerinin restorasyonu için 130 milyon Ruble hibede bulundu. Hacıbeyekhue şehrimizin daha yeşil daha çok dinlence ve eğlence yerlerine sahip olması bağlamında şehir sakinlerinin de büyük faydaları ve katkıları olduğuna vurgu yaptı.

II. Dünya Savaşı gazileri birliği lideri Petr Sinyugin ve Çüdotvortse ticaret fonu başkanı Andrey Bıkov’a onur ödülü belgeleri takdim edildi.En İyi İşletmeler

Şehrin başarılı işletmelerinin yöneticilerinin isimleri anons edilerek teşekkür belgeleri verildi. Yanekhue Ashad, Yuriy Borodabkin, Borse Bislan, Yemttılh Zawurkhan, Şhalaxhue Ruslan, Neghuey Murat, Aleksandr Trişın,Pavel Yivanenke,Lhetser Harze kutlanarak günü hatırlatacak çeşitli hediyeler takdim edildi.


Sergiler,Konserler ve Yarışmalar

Maykop okulları şehrin tarihini ve günümüz yaşantısını resimlerle tarihi belgelerden yapılan alıntılarla ifade ediyor. II. Dünya Savaşı'nda kahramanlık gösteren Jenya Polov, Dimitri Zyuzin ve başkalarının resimleri adete sizlerce konuşurcasına canlılığını koruyor.

Başkan Thaquışıne Aslan resimlere bakarak kutlama gününün iyi sonuçlarını ifade ederek gelişme sağlamak için bu güne katkıda bulunan insanlara ve onların elde ettiği sonuca gerekli değerin vermeyi çok önemli bir gereklilik sayıyor. Tarih sayfalarına bakıp yorum yaparken de çok dikkat edilmesi gereken şeylerin de altını çiziyor.Eğitim işlerinin aksatılmasının kabul edilemeyeceğini belirten Başkan, tarihe gereken önemi vermeyenlerle de karşılaştık diyerek “Maykop’un 150. kuruluş yıl dönümü kutlamalarının istenmemesinin sebebi nedir?” sorusunu defalarca duyduk.


Kazak giysisi giyenlerin Maykop’ta boy gösterdiği 150 yıl oldu ifadesinin yazılı olduğu ufak kartları yakalarına iliştirerek gezenlere anma gününün gerçek anlamının ne ifade ettiğinin onlara anlatılması ve onların rahatlatılması gereği hasıl oldu.


Evet kutladığımız şey Maykop Kalesi’nin kuruluş günü değil sadece şehir günü anmasıdır.


Başkanımız Krasnowoktyabske caddesi boyunca yürüyerek çeşitli ulusların sergilediği kültürel etkinliklerle yakından ilgilendi. Nogay S.T.K'sı Duslık’ın sergisine geldiğinde onları tebrik etti. Nogay halk oyunlarından örnekler sergilemeye başladığında başkanımızı seyrederken hayretler içinde kalarak, biz bile böyle estetik oynayamıyoruz diyen Nogaylar da görüldü.

Şehrin ana caddesinde ve şehir parkında icra edilen konserlere ilköğretim ve üniversite öğrencileri, çeşitli sanat dalı mensupları katkıda bulundular.


Stadyum Kutlamaları

Akşamüzeri yağan hafif yağmur anma gününe katılanlarını pek fazla tedirgin etmedi.Stadyumda verilen konserlere Krasnodar ve Stavropol krayları ve Rostov bölgesi artistleri,Adigey halk dansları ekipleri, şarkıcılar ve oyuncular katkıda bulundular.Sporcuların gösterileri ise kutlama gününe farklı bir boyut getirdi.Futbol,voleybol ve dağcılık sporu gibi pek çok spor dalına mensup sporcular yürüyüş korteji oluşturarak hünerlerini sergilediler.


Kay Metov Adige mi?

Meşhur artist Kay Metov Kazakistan da yaşıyordu. Şu anda Moskova’da yaşayan sanatçıya Maykop’a ilk gelişinde Adige aile adı taşıdığını hayretler içinde ifade etmiştik.

“Adige sayılıyorsam iyi değil mi? Arkadaşım ve kardeşim olanların sayısında artış oldu” diye gülerek yanıt vermişti Kay Metov.

Maykop stadındaki konserinde Kay Metov’un söylediği şarkıların bize verdiği duygular sanatçının kardeşliğin ve arkadaşlığın pekiştirilmesine yönelik çok açık gayret içinde olduğunu ortaya çıkıyor. Sanatçı televizyonlarda çokça boy göstermese de bu gerçek değişmez.

Maykop şehir kültür merkezi yöneticisi Açüımıjj Nurbiy’in ifadesine göre sanatçı Kay Metov tekrar Adigey’de bulunmaktan onur duyacağını söylemiştir.

Maykop şehir gününe yönelik bilek güreşi, satranç, minikler arası futbol gibi bir çok spor müsabakası yapıldı.