...................
...................

DOĞUM YARDIMLARI ARTTIRILIYOR
Seauh Goşnaghu
Adige Mak, 05.06.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
İnterfaks haber ajansının verdiği bilgilere göre 16 bin 125 Ruble olan doğum yardımı önümüzdeki yıldan itibaren 23 bin 400 Ruble'ye çıkarılacak. Bu konudaki açıklama 5 Haziran'da Rusya Federasyonu Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı Mixail Zurabov tarafından yapıldı.

Bakan doğum yardımında yapılacak artışın sosyal sigorta bütçesinde yer aldığını ifade  etti. Tek çocuklu ve işsiz bir kadına 1500 Ruble, 2 çocuklu kadına 3000 Ruble yardım veriliyor. Çalışan bayan doğum izni sırasında ücretinin yüzde 40’ını alabiliyor. Bu ücret bin 500 Ruble ile 6 bin Ruble arasında bir ücrete tekabül edecek.

Demografik olarak Rusya’nın nüfus artışına yönelik 2025 yılını hedefleyen ve birkaç ara hedefi olan bir plan yapıldı. Öncelikle 2015 yılına kadar ölüm sayısının azaltılmasına yönelik çalışmalar yapılacak. 2015-2020 yılları arası nüfusta artış başlaması öngörülüyor. 2020-2025 yılları arası ise nüfusun sabitlenmesi öngörülüyor.

Doğurgan kadın sayısında 2011-2012 yılına kadar artış bekleniyor. Bu tarihten sonra bu sayı periyodik olarak düşecek. Bu yüzden de bugün geçim sıkıntısı içinde olan ailelere yardım konusunda çalışmalar yapmamız gerekli. Zira işsiz, yaşam standartları düşük aileler çocuk sahibi olmak istemeyeceklerdir diyor bakan Zurabov.


Kadının sosyal hayattaki yeri çok önemlidir. Onun çocuk sahibi olmasından sonra iş başı yaptığında bir takım ayrıcalıklara sahip olmasının gerekliliği, iş konusunda kariyer yapabilmesi hakkında devletin gerekli düzenlemeleri ve denetlemeleri yapmasının zaruri olduğunu bakan Mixail Zurabov açıkça belirtti.