...................
...................

GELECEĞİN EKOLOGLARI YARIŞIYOR
Seauh Goşnağu
Adige Mak, 08.06.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
6-8 Haziran tarihleri arasında genç çevreciler, ülke geneli ekoloji yarışması için Maykop’ta bir araya geldiler. Yarışma Adigey Cumhuriyeti Bilim ve Eğitim Bakanı himayesinde gerçekleştirildi. Rayon seçmelerinde dereceye giren 60’ın üzerindeki yarışmacı finalde bir araya geldi.

Bakanlık temsilcisi Elena Verjbitskaya öğrencileri kutlamasından sonra yarışmaya geçildi. Birinci gün öğrencilerin jeobotanik, toprak bilimi ve kartografik bilgileri sınandı. İkinci gün öğrenciler Maykop şehir parkının jeolojisi üzerine tartıştılar. Şhaguaşe ırmağının su yatağı kenarındaki toprak katmanlarını incelediler. Nehirde yaşayan canlıların genel durumunu öğrendiler. Genç ekologların ifadesine göre su altındaki hayat ile üzerinde bulunduğumuz ve bizi kuşatan dünya hayatının aynı olduğu görülüyor.

Yarışma jürisi Maykop Üniversitesi öğretim görevlilerinden oluşuyordu. Tamara Melnikovar, Yigor Bolkodav, Woksana Woşxunova gibi birkaç isim jüride görev aldılar.

Yarışmaya katılanlar cumhuriyet lisesi tesislerinde ağırlandılar. Yarışma 8 Haziran'da sonuçlandırıldı ve dereceye girenlere ödüller verildi.