...................
...................

BASKETBOLDA ÜÇÜNCÜLÜĞE SEVİNEMEDİK
Yemttılh Nurbiy
Adige Mak, 08.06.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Krasnodar Kray’da yapılan bayanlar basketbol turnuvasına katılan Maykop bayan basketbol takımı üçüncülüğü elde etti. Antrenör Yevgeniy Krbaşyan yönetiminde kızlarımız önce final sersine kalmayı hak ettiler. Final serisinde Krasnodar takımına yenilen takımımız son maçında rakibi Kropotkin’i yenerek üçüncülüğü elde etti. Böylece bronz madalyaya hak kazandılar.

Maykop bayan basketbol takımı oyuncuları Adige Devlet Üniversitesi ve Maykop Devlet Teknik Üniversitesi gibi kurumlarda öğrenim görüyorlar. Takım kaptanı Adzıne Anjele, Adige Devlet Üniversitesi'nde çalışarak bilgisini arttırıyor.

Svetlana Kurlıkina, Yuliya Gonçarov, Mariya Popova, Svetlana Zolottseva, Abite Aliye, Anna Gorbatenkov, Daşa Greyzik ve Mariya Tigeyeva eğitim gördükleri dallarda geleceğe hazırlanırken üniversitede de aynı zamanda sporla ilgileniyorlar.

Natalya Zaxarçenke milis şefi, Larisa Vorobeva banka çalışanıdır. Krasnodar Kray’da yapılan turnuvada sayı rekortmeni olan L. Vorobeva’ya özel ödül verildi. Adzıne Anjel, Natalya Zaxarçenke ve Yuliya Gonçarov isabet oranı en yüksek atış yapanlar olarak ödüle layık görüldüler.

Bazılarına spora fazla vakit ayırıyormuşuz gibi geliyor. Ben basketbolu çok önemsiyorum. Maçlara kızlarımızın seyirci olarak yoğun ilgi göstermesini de sevinçle karşılıyorum, diyor Daşa Greyzik.

Krasnodar Kray basketbol müsabakalarında her yıl ikincilik ya da üçüncülük elde ediyoruz, diyen  Adzıne Anjel ve Larisa Vorobeva, Adige Cumhuriyetini temsilen turnuvaya katılmalarının spor yoluyla devletler arası ilişkilere katkıda bulunduğunu düşündüklerini söylüyorlar.

Antrenör Yevgeniy Krbaşyan, “gelecek yılki turnuvaya hazırlanıyoruz. Öğrenciler şimdiden müsabakalara katılmak istediklerini söylüyorlar” dedi.


Bugünün öğrencileri yarınların büyük sporcuları olacak. Maykop “Diname” takımı federasyon liginde bulunuyor. Bir kaç yıl içinde kızlarımızı da  aynı statüdeki bir ligde görmek istiyor ve onların başarılı olmasını diliyoruz. Maykop’ta eğitim görmüş kızlarımız Rusya takımlarında da görev alıyorlar. Adigey takımları federasyon genelinde maç yapma statüsüne kavuştuğunda kızlarımızı Maykop’ta seyretme imkanına kavuşmuş olacağız.