...................
...................

ADİGEY'İN KALKINMASI VE İLERLEMESİ GEREKİYOR
Tharkhuaxhue Adam
Adige Mak, 15.06.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
11. Dünya Formu St.Petersburg şehri “Lenekspo” kompleksinde, Rusya’nın bütün bölgelerinin katılımıyla R.F. başkanı Vladimir Putin’nin himayesinde yapıldı. Foruma dünyaca tanınmış simalar katıldı. Adige Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Thaquışıne Aslan liderliğindeki delegasyon da bu önemli toplantıya katılanlar arasındaydı. 13 Haziran'da başkan Thaquışıne Aslan’ın bu konu üzerine bir basın toplantısı düzenledi.

Taquışıne Aslan basın toplantısına, “forum bugün dünyaca bilinen ve gittikçe katılımı artan bir toplantıya dönüştü” diyerek başladı ve sözlerine şöyle devam etti;

“Adigey bu toplantıya ilk defa katılıyor. Bunun için çok şeyler yaptık diyemeyiz. Ancak bugün cumhuriyetimizin varlığını ve geniş yatırım imkanlarına sahip olduğunu katılımcılara anlattık. En büyük amacımızda buydu. Bu anlamda 350 milyon Euro'luk yatırım projeleri çerçevesinde cumhuriyetimiz, “Titan” şirketi ile bir anlaşma imzaladı.

Taquışıne Aslan’ın ifadesine göre forumda ön plana komşumuz Krasnodar Kray çıktı. Kray çok sayıda yatırım projesi hazırladı. Bugün eğer iyi çalışırsak federasyon genelinde en çok yatırım yapılan cumhuriyetler arasına girebileceğimiz, 11. Forum'un sonuç bildirgesinde bizleri memnun edecek şekilde yer aldı.

Adige Cumhuriyeti Parlamento başkanı Hacıbeyekhue Ruslan konuşmasında, “bugün Adigey diğer bölgelerden kötü durumda değil. Ancak geçmiş yıllarda bunun gibi büyük amacı olan çalışmalar katkıda bulunmamaktan yatırım programlarına yönelik yeterli çalışma yapılmamasından ekonomimiz büyük zarar gördü. Bugün bunları aşmak en önemli hedef olarak karşımızda duruyor.

Bu büyük işte devlet liderlerinin cumhuriyetimize yatırım yapmalarının getireceği kazanımların faydaları daha iyi anlayacaklarını sanıyorum. Bu konularda çalışarak edindiğimiz tecrübelerden faydalanmak amacındayız .Adige Cumhuriyeti bu yıl 20-23 Haziran'da Şşaçe (Soçi) şehrinde yapılacak dünya formuna katılmak için hazırlanıyor. İmkanlarımızı insanlara tanıtmak, yatırım yapılabilecek konuları ortaya koymak amacındayız. Bunu becerebilirsek ardından Aralık ayında Maykop’ta buna benzer bir forum tertip etmek istiyoruz” dedi.

Adige Cumhuriyeti Başbakanı Vladimir Samojenkov’un belirttiğine göre, cumhuriyet bu günlerde kendi hak ettiği yeri arıyor. Bugün Adige Cumhuriyeti Kuzey Kafkas cumhuriyetleri arasında en iyi yerde olması ve vatandaşlarımızın yaşam şartlarının en iyi şekle getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Başbakan Samojenkov, “St.Petersburg’da yapılan forumun bir kez daha ortaya koyduğu gerçeğin, Rusya’nın daha da güçlendiği dünya genelinde önemli bir aktör olmaya başladığıdır” dedi.

Basın toplantısının sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladılar.