...................
...................

KAN BAĞIŞLAYANLAR TEBRİK EDİLDİ
Seauh Goşnağu
Adige Mak, 15.06.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
2005 yılından itibaren dünya donörler günü kutlanıyor. Buna yönelik olarak kan bağışına teşvik etmek için, sağlık bakanı Borse Muhamed ve yardımcısı Elena Wışakova Adige Cumhuriyeti kan merkezine misafir oldular. Bakan ve yardımcısı kan merkezi çalışanlarını ve kan bağışlayanları tebrik ettiler. Bakanın günün anlamına binaen kan istasyonuna gelmesi konuyla ilgili sağlık çalışanlarını da yüreklendirdi. 35 donörün o an kan vermek için hazır bulunması, katılımcıları sevindirdi.Kan bağışlayanlara hediyeler verildi.

Son 10-15 yıldır kan verenlerin sayısında azalma var. En çok ihtiyaç olduğu anda kan bağışı yapıp hastayı adeta ölüm döşeğinden kurtarmanın öneminin, çok iyi anlaşılması gerek.İnsanların kendi istekleri ile kan verir hale gelmesi konusunda bilinçlendirilmeleri lazım. Bu görüşler bakanın sözlerinin kısa özetidir.

Bugün cumhuriyetimizde 80’e yakın donör 120-130 kez kan bağışında bulunmuş. Bu kan vericiler yaşı ilerlemiş kimselerden oluşuyor. Şu anda cumhuriyetimizin genç donörlere ihtiyacı var. Ancak kan vereceklerin çok sağlıklı olması lazım. Üzüntü verici olsa da gençler arasında kan vermek isteyenlerin sayısı her yıl azalmaktadır. Sağlığa özen gösteremeyip, hastalığa yakalanmak mümkün. Bundan dolayı kan verecek yeteri kadar genç donörlere sahip olabilmek için, halkımızın genel sağlığına daha çok ilgi göstermeli, onların sağlıklı yaşam şartlarını güçlendirmeliyiz.