...................
...................

BAŞKAN ECZACILARI KUTLADI
Xhuıt Nefset
Adige Mak, 15.06.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
15 Haziran'da Devlet Filarmoni binasında eczacılık çalışanlarını yönelik bir tören düzenlendi. 14 Haziran Eczacılar Günü'ne atfen yapılan bu törene cumhuriyet yönetim liderleri, millet vekilleri ve Maykop yerel yönetim temsilcileri katıldı. Başkan Thaquışıne Aslan açılış konuşmasına eczacıları kutlayarak başladı. Daha sonra başkan, eczacıların yetersiz imkanlara rağmen seçtikleri mesleğin gereği olarak üstlendikleri sorumluluğun layıkıyla yerine getirmek için çalıştıklarını, bunun bir özveri sayılacağını belirterek onların kutsal ve değerli bir amaç için çalışmakta olduklarını ifade etti.

Eczacılar insanlara yardımcı olsalar da, kendilerinin de bir çok konuda yardıma ihtiyaçları var.Kurumsal olarak pek çok sorumluluklarının yanında, buna mukabil araç gereç ve donanım açısından eksikliklerden kaynaklanan sorunlarla karşılaştıklarını, geçmişten gelen sorunların çözümü konusunda devlet yönetiminin yeterli yardımı sağlayamadığının farkında olduklarını söyleyen başkan, şahsı ve hükümet adına eczacılık çalışanlarını tebrik ederek, sağlık,sıhhat ve bütün zorluklarla rağmen başardıkları şeylerin herkesçe anlaşılması dileğinde bulundu.

Eğitim,bilim ve gençlik işleri komitesi başkanı Wıdıççeque Yure, eczacılık çalışanlarını tebrik ederek parlamento adına başarılı çalışanlara takdir belgeleri verdi. R.F.güney bölgeleri başkanlığı sistemler özel müfettişi Vladimir Altunin de eczacıları kutladı. Müfettiş kutlama konuşmasından sonra R.F.başkanlık özel elçisi Dmitiriy Kozak’ın Adigey eczacılarını tebrik eden mesajını okudu.

Daha sonra A.C. Sağlık Bakanı Borse Muhamed de eczacılar gününü kutlayarak takdir belgesi ve madalyaya layık görülen kurum çalışanlarına ödüllerini takdim etti. Gösterilen 130 aday arasından 22’sine R.F. Sağlık Kurumu özel ödülü denilen takdirname verildi. 64 kişiye R.F.sağlık ve sosyal işler bakanlığı ödülü verildi.

Güne güzellik katan çeşitli grupların dans ve şarkılarıyla tören noktalandı.