...................
...................

ADİGEY HEYETİ ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR
Haber Merkezi
Adige Mak, 19.06.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Daha öncede sözünü ettiğimiz A.C. Ekonomik Forumu'nun, “Adigey Bölgesel İşbirliği” adı altında, Ekim ayında Maykop’ta yapılması planlanıyor. Dış ülkelerde yaşayan soydaşlarımızdan cumhuriyet ekonomisine katkıda bulunmak isteyenler de foruma davet edilecekler. Bu günlerde Adigelerin daha çok yaşadıkları ülkeler (Türkiye, Suriye, Ürdün) A.C.Parlamento Başkanı Hacebıyekhue Ruslan başkanlığında bir heyet tarafından ziyaret ediliyor. Heyet  ilk toplantısını 14 Haziran'da İstanbul’da 100 kişilik bir katılımla gerçekleştirdi. Açılış konuşmasında Hacebıyekhue Ruslan, A.C.’de gerçekleştirilecek foruma ev sahibi olarak katkıda bulunacakları davet etti. Daha sonra A.C. Ekonomi ve Ticaret Bakanı Matıjj Aslan, Adigey’de yatırım yapılabilecek yerler hakkında bilgi verdi. Toplantıda bulunanlar dikkatle heyeti dinlediler ve ileride beraber çalışmak istediklerini açıkça belirttiler.

İkinci toplantı 15 Haziran'da Şam’da yapıldı. Burada da katılımcılar, cumhuriyetimize yatırım yapmak istediklerini söylediler.

17 Haziran'da Şam Ticaret Odası Başkanı Rafit Saleks ve yardımcısı Adige kökenli Başar Nuri ile heyet bir araya geldi. Toplantıya Şam iş adamları heyeti ve Suriye Ekonomi ve Ticaret Bakanı yardımcısı Haled Mahmut Toluko katıldılar.

Heyet aynı gün Suriye Parlamento başkanı doktor Mahmut El-Abraş’la da bir toplantı yaptı. Toplantıda El-Abraş, Rusya ve Suriye’nin beraber iş yapabilme imkanları olduğunu ve bu imkanlar dahilinde Adigey topraklarında da iş yapabileceklerini ifade etti. Toplantı sonunda taraflar birbirlerine hediyeler sundular.