...................
...................

ŞEWCEN KHALE TTSIQUI’DAKİ TEDAVİ MERKEZİ SON TEKNOLOJİK DONANIMLA HİZMET VERİYOR
Jaççemıkhue Aminet
Adige Mak, 19.06.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Maykop’ta şeker hastalarının tedavi edildiği bir tedavi merkezinin açıldığını daha önce okurlarımıza bildirmiştik. Mayıs ayında tedavi merkezi  bir senesini doldurdu. Uzman ve teknik donanım açısından geliştirildi. Eczacılık günü vesilesi ile tedavi merkezine gittiğimizde gördüklerimiz bizi sevindirdi.Genç doktor Ğuıççell Saide’nin anlattıkları gerçekten cesaret vericiydi.

Saide’nin anlattıklarına göre, A.C.Sağlık Bakanlığı tarafından tahsis edilen en son teknolojik donanıma sahip lazer cihazı ile göz tedavisi yapılıyor.

Ğuıççell Saide, 2002 yılında Maykop’taki  Kuban Eczacılık Akademisi Göz Hekimliği Bölümü'nü bitirdi. St.Petersburg’da lazer cerrahı oldu. Daha sonra Krasnodar Federov kliniğinde kendini geliştirdi. 2006 yılının Şubat ayından itibaren bu tedavi merkezinde göz doktoru olarak çalışıyor.

Saide ,“Bu cihazlar sayesinde göze herhangi bir zarar vermeden tedavi yapabiliyoruz. Daha çok şeker hastalarını tedavi ediyoruz. Bundan başka değişik rahatsızlıkları olanlarda geliyorlar. Onları da tedavi etme imkanımızın olması bizi çok sevindiriyor. Bu cihazlar olmadan önce hastalar Krasnodar’a gidiyorlardı. Biz zamanında tedavi edemediğimizde, kendilerinin de zamanında Krasnodar'a gidemediklerinde hastaların çoğu kör oluyordu. Neden derseniz hastalık görmeyi oldukça etkiliyor, gözdeki küçük kan damarları hastalık ilerlediğinde patlıyorlar ve sonucunda göz görme işlevini kaybediyor. Cihazlarımızla gözdeki küçük kan damarlarını yakıyoruz. Böylece gözdeki görme bozukluğunun ilerlemesi duruyor ya da göz daha iyi görmeye başlıyor. Altı yıldır, şeker hastası olan erkek hastalar % 50 görme eksikliği ile bize başvuruyorlar. Tedaviden sonra bir gözü % 100, öbürüde % 80 seviyede görür duruma geliyor. Hastalarımız önümüzdeki günlerde takip altına alınacak ve görme eksikliklerini tamamen ortadan kaldırmaya çalışcağız.” dedi.

Saide, benzeri hastaların Krasnodar'a gitmeden, ücretsiz muayene ve tedavi imkanına kavuşmalarına yalnız kendilerinin sevinmediğini, insanların sağlığı içinde büyük anlamı olduğunun altını çizdi. Yüksek donanımlı ve pahalı bu cihazlara uzmanların uzun yıllar sahip olmak istediklerini de belirtti.

Daha sonra Saide ,“Cumhuriyetimiz polikliniklerine gelen endokrinoloji bölümlerinde yatan hastaları da, bu cihazlarla tedavi ediyoruz. Endokrinologlarla beraber çalışıyoruz, lazer operasyonları ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Tedavi merkezinde olmanız şart değil. Dispanserlerde de tedavi yapabiliyoruz.” dedi.

Rayonlardan gelen hastalara da bu günlerde tedavi merkezi hizmet verebiliyor ancak Saide’nin ifadesine göre yol yorgunu ve beslenme dengesizliği olan hastaların kandaki şeker seviyeleri yükseliyor. Bu durumda gelen hastaları tedavi edemediklerini de söylüyor. Bu gibi durumlarda hastaları biraz dinlendirip rahatlamalarını sağladıktan sonra tedavi ediyorlar.

Burada önemli bir noktayı belirtiyor Saide. ”Krasnodar’a giden hastaların çoğu hemen o gün ameliyat ediliyor. Fakat bu hastalar içinde zor oluyor. Tedavi merkezinde endokrinologlar, göz doktorları, lazer cerrahları, nöropatologları ve anjiyo cerrahları mevcut. Hastaların sağlık durumunu iyi tetkik edip, o gün ameliyat yapıp yapamayacağımıza karar verebiliyoruz”.

Sözünü ettiğimiz tedavi merkezi Maykop rayonu olan küçük Şewgen şehri dediğimiz yerde olduğunu ve her gün hastaların burada muayene olabileceklerini cumhuriyetimizde ki tüm okurlarımıza hatırlatıyoruz.

Eczacılar gününe yönelik olarak tedavi merkezi çalışanlarının ve cumhuriyetimizdeki eczacılık kurumları çalışanlarının insanlara faydalı olabilmelerini, sağlıklı bir yaşam sahibi olmalarını ve insanların onları övgüyle hatırlamalarını diliyoruz.