...................
...................

CECE EKMEK FABRİKASINA DESTEK SÖZÜ
Tharkhuaxhue Adam
Adige Mak, 19.06.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
A.C. Kabine bakanları olağan toplantısını başkan Thaquışıne Aslan önderliğinde gerçekleştirdi. Toplantıda ele alınan en önemli konulardan biri Cece Ekmek Fabrikası A.Ş.’ne yapılacak devlet desteğiydi. Buna yönelik konuşma yapan Tarım Bakanı Yuriy Petrov’un yaptığı açıklamaya göre,  Risurus işletmesi ekmek fabrikasını satın aldı. Ancak önceden de birikmiş borçları olan fabrikanın toplam borcu geçtiğimiz Nisan ayında 8 milyon Ruble oldu. Risurus yöneticileri borcu ödeme düşüncesindeler. Fakat fabrikanın önceden biriken borçlarının sorumlusu kendilerinin olmadığını söylüyorlar. Bu borcun devlet tarafından karşılanması için işletme yöneticileri ricada bulundular. Bakan Petrov, işletmenin fabrikayı devraldığından bu yana 1.3 milyon Ruble ödeme yaptığını ve önümüzdeki günlerde kalan borcun ödenmesine yönelik kolaylık sağlayacakları konusunda söz verdi.

Başkan Thaquışıne Aslan, bu çeşit sorunlara daha çok önem verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Fabrikanın desteklenmesi gerek ancak fabrika yöneticilerinin de sorumluluklarını yerine getirmeleri gerektiğini unutmamalılar dedi.

Toplantıda daha sonra cumhuriyetin değişik yerlerinde halk pazarları kurulması, eğitim, kanuni düzenlemelere yönelik sorunlar ve daha bir çok mesele ele alındı. Başkan her sorunun üzerinde tek tek durarak, doğru çözüm yolları üzerine değindi. Bakanlarının hazırladığı raporu inceleyen başkan, raporda uygun görmediği bazı önemli noktalara da değinerek, kısa zamanda çözüme kavuşmaları gerektiğini belirtti.

Kabine bakanları toplantıda 14 konu üzerine yaptığı değerlendirmeler sonunda çeşitli kararlar aldı.