...................
...................

BAŞKANIN BURUK AÇILIŞ TÖRENİ
Tharkhuaxhue Adam
Adige Mak, 20.06.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
A.C. İç İşleri Bakanlığı çalışanlarına yönelik inşaatı 15 yıl süren lojmanların hizmete açılması vesilesi ile düzenlenen törene Başkan Thaquışıne Aslan, Başbakan Vladimir Samojenkov, Federal temsilci Vladimir Antunin ve diğer mülki erkan katıldılar. Açılış konuşmasını yapan İç İşleri Bakanı Vasiliy Smirnov, lojmanlara yerleşme hakkı elde eden 72 aileyi kutlayarak 15 yıllık geçmişi olan konutların son teslimatçısı olan “Psewuelhaçç A.Ş.” firması yetkilisi Mıguı Xhızır’ı tebrik etti.

Ardından söz alan başkan, kendileri için gerçektende önemli olduğunu düşündüğü İç İşleri çalışanlarını içtenlikle tebrik ederek, daha iyi şartlar ve imkanlar için onlara iyi dileklerini sundu. Daha sonra lojman kompleksini kısa bir teftişe tabi tutan başkanın gözünden bazı eksiklikler kaçmadı.

”Bugün teslim edilen binaların yapım süreci ve kalitesi pekte memnun edici düzeyde değildir” diyerek binaların iç dizaynının da da pek çok eksik olduğunu dile getiren başkan konuşmasına şöyle devam etti, ”Günümüz şartlarına göre daha çok konut üretmemiz lazım. Uzayıp giden konut tahsis sorunlarına çözüm bulmalıyız. Buna yönelik olarak da yürürlükte olan ekonomik programdan yararlanıp, konut sahibi olmayı bekleyenlere yardımcı olmak ve federal hükümet ile yatırımcıların katkılarıyla yeni konutlar inşa etmek, en temel hedefimizdir. Bugün kırmızı kurdele keserek yaptığımız açılışı içinde bulunduğumuz şartlara bakarak uygun görmüyorum. İnşası 15 yıl süren bir bina kompleksini başarı saymak mümkün değildir. Adigey’in bütün vatandaşlarının konut açısından bir sıkıntısı kalmadığı günü gerçek başarı sayacağım ve görevimizi de layıkıyla yaptığımızı düşüneceğim” dedi.

Ardından Özel Kuvvetler Birimi'nin hizmete açılan yeni binasını teftiş eden başkan benzerlerinden hiçbir eksiği olmayan bu merkezi görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bugün inşaat sektörünün ihtiyaç duyduğu bütün yatırım mamullerinin rahatça bulunabilir olduğunu belirterek Kuzey Kafkasya’nın barış, kardeşlik ve karşılıklı anlayış içinde olması için yerel yönetimlerin bu konularda yapacakları şeylerin çok büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.

Ziyaretin sonunda bütçe imkanları ile İç İşleri Bakanlığı ve diğer bazı bakanlıklara bağlı birimlere yapılan yeni araçların anahtar teslimi töreni başkanın katılımıyla ve bizzat anahtar teslimiyle gerçekleştirildi.