...................
...................

ADİGEY’DE KURAKLIK TEHDİDİ
Llexhuısejj Hacretbiy
Adige Mak, 20.06.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Muhabirimizin gözlemlerine göre Tewçüejj rayonuna bağlı Ğuebekhuaye’ye kurulan tarım çiftlikleri çeşitli türlerdeki tarım bitkileri şu anda memnun edici bir gelişme göstermektedir. Wucıxhu Hacwumar, çok başarılı ve düzenli ekim gerçekleştirmiş çiftçilerden biridir. Tarım alanında karşılaştığımız oğlu Doletbiy’in bize gezdirdiği tarımsal bölgede çok güzel manzaralarla karşılaştık. Özellikle 50 hektarlık buğday tarlası içinde hiçbir yabancı bitki olmayan, tekdüze görünümü ile hayranlığımızı kazandı. Hektar başına 40 kentallik bir verim bekliyorlar.

“Gups” ve “Parus” adlı iki tarım firmasının 200 hektarlık mısır tarlasını da görme imkanına sahip olduk. Mısırlar bel hizasını geçmiş, yemyeşil, adeta bulut gibi görüntüsüyle nefis bir manzara oluşturuyor. Firma çalışanları 2 aydır tek damla yağmurun yağmadığını, mahsullerin acil suya ihtiyaç duyduğunu, şayet yağmur yağarsa mısır hasadının çok yüksek rekoltelere ulaşacağını ifade ettiler.

Bereketli bir hasat dileğiyle kendi emek sarf ettikleri topraklarda, fotografını çekiyor ve bu güzel manzarayı sizle paylaşıyoruz.