...................
...................

ZEKHUEŞNIĞ DERGİSİNİN YENİ SAYISI ÇIKIYOR
Seauh Goşnağu
Adige Mak, 21.06.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Yılda dört kez yayınlanan “Zekhueşnığ” dergisinin 2007 ikinci sayısı önümüzdeki günlerde abonelerine ulaşacak. Bu sayıda, büyük yazar ve şair Meşbeşşe İshak’ın tarihi romanı “Ayşet” birinci bölümü, Khuıyikhue Şıhabiy’in “Wogum Feğezeghe Gupşisexer” yeni şiirleri okuyucuların beğenisine sunulacak.

Çüyekhue Yunus’un “Llakhuem Yitamığ” adlı romanının ikinci bölümü özel okuyucu kitlesine sahip yazarın sevenleri ile buluşuyor.

Mamırıkhue Fatime’nin özgün şiirleri okuyucularca çok seviliyor. ”Zı Takhikhççe Meleiç Sıxhuığ” adlı şiirler derginin bu sayısında yer alacak.

Khueşbeye Pşimaf’ın “Ğaşşem Yitamığ” adlı romanı dergideki ayrı bir bölüm.

Dergide yer alan, “Txenım Nıbceğuı Zefişşığex” adlı yine Khueşbeye Pşimaf’a ait anı derlemeleri Adıghe literatürünün unutulmaz yazarları Perenıkhue Murat ve Kestene Dimitri’nin 95. doğum yıl dönümlerine ithaf edilmiş.

Büyük edebiyat eleştirmeni Mamiy Ruslan’nın 70. doğum yıl dönümüne binaen Lhepttserışe Xhalid’in bilimsel bir çalışması da dergide yer alıyor.

Son olarak büyük yazar Şhalaxhue Abu’nun “Lhepkh Quaççer Lhızğequetağexer” isimli ve diasporadaki ülkelerde yaşayan Adıghelerin yetiştirdiği mümtaz şahsiyetlerden bahseden çalışmada dergide yer almış.

Dergide bundan başka bir çok konuda çeşitli yazılar yer alıyor.