...................
...................

ŞEWCENHABLE’DE YAĞMUR DUASI
Şşawkhue Aslanguaş
Adige Mak, 21.06.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Şewcen rayonuna bağlı köylerde geçen hafta yağmur duası yapıldı. Bu köylerde yılın en sıcak aylarında tek damla yağmur yağmadı. Bazen gökyüzü kararıp bulutlar toplansa da tarlalardaki bütün mahsullere can suyu, hayat kaynağı olacak yağmur bütün umutlu bekleyişlere rağmen yağmadan bulutlar dağılıyor ve yazın kavurucu sıcakları adeta hüküm sürüyor.

Şimdiden sebze bahçeleri güneşin kavurucu sıcaklarıyla yok oldu. Toprak kuraktan çatlamış, bütün bitkiler ve vahşi yaşam bir damla suya muhtaç. Doğa yağmur bekliyor.İnsanlar tarif edilemez sıkıntılar içersinde. Bir çok ailenin küçük bahçelerinden elde ettiği mahsul, onların kışlık erzakını teşkil ediyor. Fakat kuraklık yüzünden insanlar şimdiden kara kışı, kara kara düşünüyorlar.

Sonunda köy thamadeleri olaya el attı ve bir çok köyde eller semaya açıldı. Her şey yağmur için. Burada ilginç olan, binlerce yıllık bir gelenek olan hantse guaşe figürünün de yağmur dualarında yer almasıdır.

Evet aslında bir gerçeği söylemek gerekirse, ümitlerimizin yok olduğu anda Allahu Teala’ya yöneliyoruz. Dualarımızı kabul edip etmemek yüce Allah’ın takdirindedir.

Hatığuıjjıkhuaye yönetim başkanı Thağepsew Nuri’den aldığımız bilgilere göre, Khabıhable ve Pşıçew köylerinde insanlar omuz omuza, tek yürek halinde duaya iştirak ettiler.İslami geleneğe uygun olarak insanlara yemek verildi ve fakirler sevindirildi.

Hatığuıjjıkhuaye’de gönüllü katkılarla büyük baş bir hayvan alınarak kurban edilip, insanlara ikram edildi. Yağmur duasına katılanların bütün arzusu yağmurdu. Eller huşu içinde göğe bakarken, yürekler içten içe yağmur diliyordu. Yağacak yağmurun mahsulleri verimli bir hasatla noktalandıracağına insanların güveni tam.


Yağmur duasına iştirak edemeyecek durumdaki hasta, kimsesiz ve yaşlılar da unutulmayarak onlara da birer sofra gönderilip onlarda unutulmamış oldu. Yüce Allah’ın yapılan duaları kabul etmesini diliyoruz.