...................
...................

LEWPEÇÇE NURBİY’İN 70. YAŞ GÜNÜ KUTLANDI
Hağuır Susan
Adige Mak, 21.06.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................

İnsani değerlerin yüceltilmesi ile ilgilenen A.C. enstitüsü genişletilmiş toplantısı 19 Haziran'da yapıldı. Tanınmış bilim adamı, arkeolog Lewpeççe Nurbiy’in 70. yaş günü kutlamasına binaen meslektaşları onu onore edip, tebriklerini sundular. Enstitü direktörü Ççırğ Ashad, bu toplantının mutluluk verici bir olaya yönelik gerçekleştirildiğini konuşmasının başında ifade etti. Devamında Ççırğ Ashad, yaptığı bütün işlerde büyük bir bilgi ve deneyim sahibi samimi gayreti ve güçlü kalemi olan Lewpeççe Nurbiy’in çok güçlü bir şekilde Adige Tarihini, bizi kuşatan dünyayı ve bunların güzelliklerini tarif edilmez mükemmellikte bir üslupla, insanlara ulaştırdığını altını çizerek belirtti.

Ardından enstitü çalışanlarını temsilen yaş gününü kutlayan onur belgesi Lewpeççe Nurbiy’e teslim edildi.

Kutlamaya Adige Gençlik Koleji direktörü Açümıjü Kazbek ve Adige Devlet Üniversitesi Tarih Bölümü temsilcileri ile pek çok farklı kurum ve kuruluşu temsil eden zevat da iyi dilek temennileriyle katıldı.

Sanatçı, ressam, arkeolog ve bilim adamı Lewpeççe Nurbiy, farklı konulardaki eserleri hakkında katılımcılara bilgi sundu. Gelecekte de gücünün yettiğince ulusu adına çalışacağını açıkça ifade edip teşekkürlerini sundu.