...................
...................

ADİGEY'İN KÜÇÜK YILDIZLARI
Yemıttılh Nurbiy
Adige Mak, 21.06.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................

Adigey’de her yıl küçük çocuklara ve gençlere yönelik düzenlenen “Adigeyim Yijjueğuejjıyexer” isimli festivalin bu yıl 10 uncusu gerçekleştirildi. Şimdiye kadar düzenlenen  toplam 10 festivalde 3500’den fazla kişi görev aldı. Adigey’de eğitim gören gençler bütün dünya ülkelerinde düzenlenen festivallerde büyük beğeni kazanıyorlar. Konservatuar ve üniversitelerde kendilerini geliştiriyorlar.

Çetewue Anjel, Rostov Konservatuarında, Kristina Melyan Moskova caz-sahne okulunda eğitim görüyor. Anastasiya Baliyet, şarkılar besteliyor. Apejıha Anjel, Thaghene Ayide, Roman Graçüşnikov, Dzıbe Fatime, Peneşü Susan ve başka bir çok şarkıcının isimleri Rusya ve dünya festivallerinde duyuluyor.

Dans toplulukları “Mıyekhuape Yinefılhe”, “Dışşe Khame”, “Nef”, “Maykopçanoçke”, “Kabluçok”, müzik toplulukları “Kazaçate”, “Rodniçuek” ve daha bir çokları cumhuriyetimize övgü kazandıran topluluklardandır. Festivalin sonunda, A.C. Filarmoni binasında küçük çocukların ve gençlerin verdikleri konserler kendilerini oldukça geliştirdiklerini açıkça gösteriyor.

A.C.Devlet Başkanı Thaquışıne Aslan festival için gönderdiği kutlama mesajında, gençlerin kendilerini geliştirebilecekleri ve sanatsal olarak zirveye çıkmalarını sağlayacak hedeflerinin gerçekleşmesi için, gerekli imkana sahip olduklarını söyledi.

Konserin sonunda, A.C.Kültür Bakanı Lhetser Adam ve Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Swetlana Doroşenke konuşma yaparak, başarı kazananlara ödüller verdiler.

Festival organizatörü ve jüri başkanı A.C.Kültür Bakan yardımcısı Şşewapttsekhue Aminet,A.C.Ulusal Kültür Merkezi Başkanı Khule Amerbiy,Adigey Halk Sanatçısı Şşewuejj Roze,emektar sanatçı Kueşbeye Valantin ve daha bir çok kişi akşam toplantısında bu gibi festivallerin önemli ve gerekli olduğunu söylediler.

Toplantıda ayrıca Khule Amerbiy, “ “Adigeyim Yijjueğuejjıyexer” festivalinin dünya çapında bir festival olsun,gençler birbiriyle yarışsın ve kardeşlik bağlarını sağlamlaştırsınlar.” Dedi.

Küçük çocuklar ve gençlerin yönelik festival ve yarışmaların düzenlenmesi çok zor oluyor.Bu konuda, Bakanlar S. Doreşenke, R. Bedanıkhue, sendikacı L. Xuevronçeva, A.C.Gençlik komitesi başkanı H. Şirokova ve cumhuriyet televizyonu maddi katkılar sağladılar.

Kültür emekçilerinin çocukları da festivale katkıda bulunarak, ailelerine yaptıkları iyilikler gerçekten cesaret verici bir durum.

Khueşhable rayonu dans grubu “Dışşe Khame”, “Krasnogvardeyske rayonu sirki artistleri Lyuva Samsayonava, Nastya Soskova ve Şewcen rayonundan şarkıcı Thağene Aide  Gran-pri” ödülüne layık görüldüler. Ayrıca “Ritme” sirki, “Kabluçok”, “Legende”, “Syurpriz”dan grupları ve dansçı Hatit Aline ile Neğuey Timur takdir belgesi almaya hak kazandılar.

Ulusal şarkıları en iyi seslendiren grup, Texhuıtemıkhueye rayonundan “Rodniçok” seçildi. Llıwuneye Ali, Karina Çolokyan, Deçe Xhuıme ve Peneşü Susan da sahne şarkılarının en iyileri sayıldılar.

Festivalde başarı ve takdir kazananların sayısı epey çok o yüzden hepsinin adını söyleyemiyoruz. Fakat bir şeyi eklemek gerekiyor.Festival şarkısının Khule Amerbiy tarafından bestelendiğini duyduk.


Organizatörlerin dinlenmeye vakitleri yok. Daha şimdiden gelecek festivalin hazırlıklarına başladıklarını söylediler. Kendilerine başarılar diliyoruz.