...................
...................

HASAT SIRASI BUĞDAYDA
Llexhuısejj Haceretbiy
Adige Mak, 27.06.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Birkaç gün önce cumhuriyetimizde başlayan tahıl hasadı, ilk olarak 23.7 bin hektar alanda yetiştirilen arpa ile start almıştı. Önümüzdeki günlerde yağışların son bulmasıyla hasada  devam edilecek. A.C. Tarım Bakanlığının verdiği bilgilere göre; 26 Haziran itibarı ile hasat edilen arpa 15 bin hektarı geçiyor. Hektar başına verim ortalama 39.8 kental olarak tespit edildi. Şu ana kadar 60 bin ton arpa hasat edildi. Rayonlarda kental bazında hektar başına verim şöyledir; Koşhable  43.9, Şewcen 41.2, Cece 39.6, Krasnogvardeyske 39.5, Maykop 24.9, Tewçüej 21.1.

Ana ürünümüz olan buğday hasadına ilk olarak Cece rayonunda Sergiyevske şirketine ait tarım alanlarında  başlandı. 294 hektar arpa alanını birkaç günde hasat edilerek hektar başına ortalama 48.5 kental verim alındı. Bugünlerde şirkete ait 2 bin 232 hektar buğdayın hasadı yapılıyor. Şu an ki verimden üreticiler memnun. Biçerdöverler tarafından ilk hasat edilen tarlada hektar başına ortalama verim 50 kentalin altına düşmediği belirtildi.

Tarım alanlarımızda yetiştirilen ürünü zamanında ve zararsız bir şekilde hasat etmek için tüm imkanlar seferber edilerek hasat adım adım sürdürülüyor.