...................
...................

ADİGEY VE KRASNODAR KRAY BASIN-YAYIN VE ENFORMASYONDA İŞBİRLİĞİNE GİDİYOR
Haguır Susan
Adige Mak, 27.06.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................

26 Haziran'da başlayan Adigey ve K. Kray heyetler arası görüşmeler Filarmoni binasında devam ediyor. Öncelikli amaç komşu iki bölgenin genişletilmiş iş birliği ve iletişim ağının kurulmasıdır. Açılış konuşmasını yapan diaspora Adigeleri ile iletişimden sorumlu basın ve yayın enformasyon komitesi başkanı Ppattıkhue Aslan, katılımcılara iyi dileklerini ileterek taraflar arasında bir köprü kurdu. Adigey ve K. Kray arasında birlik ve beraberlik içersinde sosyo-ekonomik kültür, turizm ve spor alanlarına yönelik iş birliği imkanlarının değerlendirilmesi konusunda ortaklaşa yapılabilecek şeylerin tespit edilmesinin her iki taraf için de faydalı olacağını belirtti.

Ayrıca komite başkanı ifadesinde, geçtiğimiz günlerde Başkan Thaquışıne Aslan ve genel vali Aleksandır Tkaçev arasında kardeşlik ve iş birliğine dayalı ortaklaşa proje üretimine dair imzalanan antlaşmanın ilk adımları olduğunu, bu toplantının ilk adım olarak nitelendirilebileceğini söyledi.

K. Kray basın-yayın enformasyon ve komünikasyon departman sorumlusu Valeriy Kasyanov daha geniş açılımlı bir sunum yaptı. İlk toplantının Maykop’ta olmasının sevindirici olduğunu söyleyen Kasyanov, ikinci toplantıda Adigey temsilcilerini K. Kray’da ağırlamaktan onur duyacaklarını söyledi. Bölgesel iletişim ve enformasyon bağlamında yapılacak çalışmaların programının hazırlanması K. Kray ve Adigey heyetleri arasında karşılıklı ilişkilerin genişletilmesi ve diğer iş birliği konularının da kendi biriminin gereğini yapacağını vurguladı.

Ardından basın-yayın ve enformasyon imkanlarına yönelik birinci toplantı katılımcıları Maykop Devlet Teknik Üniversitesine davet edildi. Üç temel bölümde görüşmeler yapıldı. İki tarafın gazetecileri iş birliğinin pekiştirilmesi iki bölgede meydana gelen gelişmelerin hızlı ve gerçek haber mantığı ile objektif olarak insanlara ulaştırılmasının standartlarının oluşturulması konusunda fikir alışverişinde bulundular.

Adigey ve K. Kray gazetecilerinin ilk toplantısına Başbakan Vladimir Samojenkov, Parlamento Başkanı Yardımcısı Anatoliy Yivanov ve diğer idareciler katıldılar. Aynı toplantıda K. Kray yasama komisyonu başkan yardımcısı Aleksandır Şustenkov ve ilgili birim temsilcileri de yer aldı.