...................
...................

A.C. HALK DANSLARI TOPLULUĞU “MIYEKHUAPE YİNEFILHEXER” TÜRKİYE'DE
Yemıt’ılh Nurbiy
Adige Mak, 05.07.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Adigey Halk Dansları Topluluğu “Mıyekhuape Yinefılhexer”, Rusya ve dünya çapında düzenlenen festivallerde ödül sahibi. Topluluk genç öğrencilerden oluşuyor. Her yıl yarışmalarda kazandıkları övgü ve başarılarla sanatsal olarak Adigey’in adını zirveye taşıyorlar.

6-13 Temmuz'da Bursa’da düzenlenecek uluslararası festivale katılmak üzere “Mıyekhuape Yinefılhexer” isimli grup Türkiye’ye geldi. Topluluğun sanat şefi A.C. halk sanatçısı Khule Muhammed’den edindiğimiz bilgiye göre, festivale 25 farklı ülkeden dans toplulukları katılacak. Bugün “Mıyekhuape Yinefılhexer”’de dans eden dansçılar çok geçmeden Adigey Devlet Akademisi Halk Dansları Topluluğu Nalmes’te görev alabilecekler.

Uluslara arası festivaller ve yarışmaların genç sanatçılarımız için kendilerini geliştirdikler bir okul olduğunu söyleyen Khule, Türkiye’ye ilk defa gitmediklerini topluluğun genç dansçılarının Türkiyeli soydaşlarımızdan da pek çok arkadaşları olduğunu söyledi. Türkiye’de doğan Yedıc Guşşawo daha sonra Adigey’e yerleşti ve yaşamını burada sürdürüyor. En usta dansçılarımızdan olan Yedıc aynı zaman da çok güzel pşine de çalıyor. Türkiye’ye gittiğinde oradaki arkadaşlarına anlatacağı ve onlarla paylaşacağı çok şey var.

“Mıyekhuape Yinefılhexer” isimli grup, 15 Temmuz'da Adigey’e geri dönecek.