...................
...................

MEŞBEŞE İSHAK ONUR ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ
Hagur Susan
Adige Mak, 05.07.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
A.C. Yazarlar Birliği Başkanı, meşhur yazar Meşbeş’e İshak Abhazya Bilimler Akademisi tarafından onursal üyeliğe (ödüle) layık görüldü. Akademinin layık gördüğü onursal üyelik belgesi Akademisyen Şota Salakaya tarafından Meşbeş’e İshak’a takdim edildi. 4 Temmuz'da Yazarlar Birliği'nde yapılan törene, A.C. Parlamentosu Kültür, Spor, Basın ve Sosyal İşler Uygulama Komitesi başkanı Yevgeniy Salov, Eğitim, Bilim ve Gençlik İşleri Komitesi başkanı Wudıç’eko Yure, Abhazya Cumhuriyeti A.C. temsilcisi Butba Ruşni, Diaspora Adigeleri ile iletişimden sorumlu Basın ve Yayın Enformasyon Komitesi Başkanı P’at’ıkho Aslan, bilim adamları ve pek çok yazar katıldı.

Bütün katılımcıların övgüsüne mahzar olan ulusal yazarımızın, tüm Kuzey Kafkasya’da, Rusya’da ve diğer ülkelerde tanındığı belirtildi. Ayrıca katılımcılar, ulusuna olan sevgisi, geçmişine ve tarihine gösterdi saygı eserlerinde de açıkça görülen Meşbeş’e İshak’ın yaşamı boyunca pek çok takdir ve övgüye layık görüldüğünü de ifade ettiler.

Abhazya Bilimler Akademisi meşhur yazara verilen değeri bu onursal kutlama ile  bir kez daha açıkça göstermiş oldu.

Toplantıya katılan bilim adamları Adige ve Abhaz ulusları arasındaki mevcut akrabalık bağlarının geçmişte olduğu gibi gelecekte de daha sağlam olacağına olan inançlarının tam olduğunu belirttiler.