...................
...................

YILIN ÖĞRETMENİ SEÇİLDİ
Haber Merkezi
Adige Mak, 05.07.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
25 Haziran'da başlayıp 29 Haziran'a kadar süren ve Maykop’ta yapılan 2007 yılı yılın öğretmeni yarışması Adigey Devlet Tiyatrosu'nda sonuçlandırıldı. Yarışmaya katılan 9 öğretmen 4 gün içinde eğitim-öğretim dalındaki hünerlerini sergilerdiler.

A.C. Başbakanı Viladimir Samojenkov, Eğitim ve Bilim Bakanı Bedanıkho Ramazan,  Eğitim, bilim ve Gençlik İşleri Komitesi Başkanı Wudıç’eko Yure, A.C. Profesörler Birliği Başkanı Wuste Ruslan, rayon yönetim temsilcileri, emekli öğretmeler ve daha bir çok kişi toplantıya katılarak öğretmenleri kutladılar ve onurlandılar.

Toplantı açılışını yapan Bakan Bedanıkho Ramazan, yarışmasının çok güzel bir seyir izlediğini ve değişik dallarda hünerlerini sergileyen öğretmenlerin performanslarından memnun olduğunu belirterek meslek hayatları boyunca başarılar diledi.

Maykop Lisesi kimya öğretmeni Yirina Markiya mesleki bilinci, hüneri ve yaratıcı kişiliğinden dolayı 2007 yılı yılın öğretmeni ödülüne layık görüldü. Ayrıca A.C. Devlet Başkanı'nın talimatı ile kendisine 50 bin Ruble para ödülü verildi. Yirina Markiya bu yıl Rusya’da düzenlenecek yarışmaya da katılacak.

Yarışmada Y. Markiya dışında farklı alanlarda başarı kazanan Deçe Marin, ǒesebejj Lyudmil, Yirina Tolstova ve Şşawkho Aminet’e de 20 bin Ruble para ödülü verildi. A.C. Parlamento özel ödülü 25 bin Ruble Penejıkhoye orta okul öğretmeni Nenıj Zuriyet’e layık görüldü.

Yarışma A.C. Parlamento Başkanı Hacebıyekho Ruslan, Peneşü Aslan ve bazı kurumların katkılarıyla gerçekleştirilmiştir.